Durrës, mbahen homazhe në nder të Shpëtim Metanit (VIDEO)

29/09/2019 - 11:15

Ditën e djeshme u nda nga jeta në moshën 72-vjeçare kreu i Shoqatës “Durrësi”, Shpëtim Metani, ndërkohë që sot në hollin e pallatit të kulturës “Aleksandër Moisiu”, janë mbajtur homazhet në nderim të figurës së tij.

Metani i ka dhënë një kontribut të paçmuar qytetit bregdetar në promovimin e vlerave dhe krijimin e festave simbol siç ishin, “Mikpritja Durrsake”, “Festa e Ullirit”, “Festa e Detit” etj.

Shpëtim Metani ishte kryetari i “Shoqatës Durrësi”, një shoqatë me shumë autoritet, me shumë veprimtari, duke akorduar tituj dhe vlerësime për njerëz të kategorive të ndryshme, por veçanërisht në fushën e biznesit.

“Shoqata Durrësi” u krijua meë 10 shkurt 1991 dhe arriti të zgjerohet, duke pasur 7736 anëtarë, ndërmjet tyre 1117 intelektualë. Me punën dhe veprimtarinë e saj, ajo depërtoi në çdo hallkë dhe qelizë të jetës ekonomike, të biznesit, të artit dhe kulturës, në atë sociale dhe shoqërore, si dhe jashtë vendit, duke nderuar figura qendrore.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shtyhet afati që kanë qytetarët për të regjistruar ndryshimin e pronësisë së mjetit pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugo

Rreziku nga koronavirusi ka anuluar pa afat Komisionin e Venecias. Sesioni plenar do të mbahej në Venecia në 20-21 mars, dhe komisioni do

Moti i keq i dy ditëve të fundit “shërbeu” për të depozituar në shëtitoren “Taulantia” në Durrës grumbuj me leshterikë, të cilët ju mbive

Në orën 18.00 të së premtes përfundon afati për të aplikuar tek platforma online e rindërtimit “Shtëpia ime”.

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar pas thirrjes së ambasadës amerikane që shtetasit amerikanë të kenë kujdes më datë 2 mars,

Gjatë muajit janar 2020, në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 304 mijë tonë mallra të ndryshme.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri i ka bërë apel qytetarëvet të saj të bëjnë kujdes ditën e hënë kur pritet të mba

Pas lajmit për arrestimin e botuesit dhe analistit Henri Çili, ka reaguar me një qendrim të unifikuar Profesorati i Universitetit Europia

Në Shqipëri botuesi i njohur Henri Çili, pronar i Universitetit Europian të Tiranës, një prej institucioneve arsimore më të mëdha në vend

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar në “Twitter” pas publikimit të informacioneve nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Sh