Durrës, mbyllen kalesat e paligjshme në hekurudhë

16/11/2018 - 18:09

Në qytetin e Durrësit, Inspektoriati për Mbrojtjen e Territorit ka mbyllur kalesat e paligjshme të cilat janë kthyer në një shqetësim për Drejtorinë e Hekurudhave pasi janë burim aksidenti.

“Pikërisht në këtë vend ku ndodhemi këtu është ndërmarrë një aksion i tillë për prishjen e kalesave, por nga ana e banorëve është rimbyllur kanali dhe është bërë kalimi i mjeteve dhe këmbësorëve duke rrezikuar jetën e qytetarëve, për këtë arsye kemi urdhëruar prishjen e të gjitha kalesave”, thotë Ardian Halili, kreu i Inspektoriatit të Mbrojtjes së Territorit Durrës.

Aksioni i i Inspektoriatit Vendor të Mbrojtjes së Territorit erdhi pas kërkesës së Drejtorisë së Hekurudhës për mbylljen e këtyre kalesave që deri tani u kanë marrë jetën 2 personave në aksidente hekurudhore.

“Ky është një shqetësim që është ngritur hera pas here jo vetëm në qytetin e Durrësit por në të gjithë Shqipërinë. Problematikat janë të mëdha se rrezikohet jeta e qytetarëve dhe lëvizja e trenave në drejtime të ndryshme. Në të gjithë rrjetin hekurudhor ka problematika të tilla, por ne kemi kërkuar me ngulm për mbylljen e këtyre kalesave nga IKMT”, shprehet Ani Dyrmishi, drejtori i Hekurudhës Shqiptare.

Zgjidhja përfundimtare e këtij problemi mbetet rrethimi nga te dyja anët e linjës hekurudhore për t’i dhënë fund kalimeve të automjeteve dhe këmbësorëve në shinat e trenit.

“Jemi në proces për projektin Durrës-Tiarnë dhe linja e re drejt Rinasit që pritet të fillojë në fillim të Janarit 2019 dhe me projektin e ri të rrethimit të hekurudhës i jepet fund kësaj problematike”,- tha Dyrmishi.

Sipas ekspertëve, kalimet në nivel përgjatë gjithë kësaj linje hekurodhore janë problematike, pasi mungojnë barrierat dhe gjysmë barrierat, si dhe sinjalistika e duhur. /tvklan

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Një grup nxënësish nga shkolla e mesme “Gjergj Kastrioti” në Durrës vizituan Ambasadën nëpërmjet programit Njihu me Amerikën.

Qeveria Gjermane i kërkon Budenstagut gjerman të marrë vendimin për hapjen e bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së V

Kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako, nuk ka qenë i vetmi që është marrë në pyetje nga Prokuroria e Krimeve të Rënda për hetimet që po

Deputeti më i ri në Kuvend, Selami Jenishehri rezulton të ketë qenë i dënuar për mashtrim.

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka marrë në pyetje kryetarin socialist të bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, lidhur me hetimet që po zhvi

Cilësia e dobët e ushqimeve dhe moszbatimi i ligjit nga ana e inspektorëve të Autoritetit të Kontrollit Ushqimor kanë nxitur anëtarët e F

Ndërsa politika ‘i nxin’ faqen në arenën ndërkombëtare vendit tonë të vogël, janë qytetarët shqiptarë, ekselentë në shkollë dhe punë, që

Qyteti i Durrësit dhe zonat përreth do të kenë një furnizim më të mirë me ujë të pijshëm në sajë të ndërtimit dhe vënies në funksion të r

Në datën 20 maj në kryeqytet do të zhvillohen punime në kabina nga ora 09:00 deri në 15:00 e për rrjedhojë përgjatë këtyre orëve do të ke

Të rinjtë demokratë sulmuan me domate dhe perime të tjera Drejtorinë e AKU-së në Durrës në shenjë proteste për cilësinë e ushqimeve që po