Durrës, mungon infrastruktura, turistët me jahte luksoze pa ujë e drita (VIDEO)

Postuar: 11/06/2017 - 17:05

“Jemi në pikë të hallit, është rritur numri i jahteve që prekin portin e Durrësit, por nuk ju ofrojmë asnjë kusht turistëve. Nuk kanë as ujë e as drita, në kohën që ata ankorohen në portin më të madh në vend”.

Ky është alarmi që jep nëndrejtori i Autoritetit Portual të Durrësit, Artjan Qirici.

Numri i turistëve që vijnë në Durrës me jahte, skafe e veliera është 10-fishuar në 5 vitet e fundit, por porti i Durrësit nuk ka asnjë vend të përshtashëm për qëndrimin e tyre.

Edhe porti i ri i peshkimit është i pashfrytëzuar, ndërkohë që nuk plotëson asnjë parametër për qëllimin për të cilin u ndërtua.

Qirici thotë se porti i Durrësit ka tarifa tërësisht tregtare, dhe është planifikuar vetëm për anijet tregtare, duke lënë pa zgjidhje turistët që vijnë me mjetet e tyre lundruese luksoze. 

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ashtu siç ishte paralajamëruar, Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka dorëzuar në Prokurori një kallëzim penal në lidhje me dekonspiri

   Këtë të premte “Forca e Ligjit” ka shkuar në Sarandë dhe ka goditur “Eskobarin e Ballkanit” duke vënë nën sekuestro pronat e Klement B

   Është larguar nga drejtimi i Hipotekave regjistruesja Blerina Doracaj, ndërsa në vend të saj është emëruar sot Elion Semanaj.

   Partia Demokratike dyshohet se ka lidhur kontrata me një kompani amerikane lobimi dhe ka fshehur burimin e financimit.

   Në të gjithë qytetin e Durrësit është zhvilluar një aksion pastrimi në kuadër të aksionit kombëtar “Ta pastrojmë Shqipërinë” që është

Gjatë ditëve të fundit në fokusin e mediave shqiptare është pasuria e atyre që na përfaqësojnë në Kuvend.

Në kuadër të veprimtarisë "Java e Fëmijëve Jetimë" që zhvillohet nën kujdesin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta, në bashkëpunim me I

Forcat e Policisë kanë zbarkuar sot në kompleksin e njohur "Santa Quaranta" në pronësi të Klement Balilit, i akuzuar për trafik ndërkombë

Shqipëria është si pjesa që mungon në një pazëll përndryshe të kompletuar, pjesa e fundit e masës tokësore përgjatë Adriatikut që nuk ësh

Kreu i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako ka reaguar zyrtarisht pas akuzave të partisë demokratike se emri i tij përmendet në përgjimet e