Durrës, mungon infrastruktura, turistët me jahte luksoze pa ujë e drita (VIDEO)

Postuar: 11/06/2017 - 17:05

“Jemi në pikë të hallit, është rritur numri i jahteve që prekin portin e Durrësit, por nuk ju ofrojmë asnjë kusht turistëve. Nuk kanë as ujë e as drita, në kohën që ata ankorohen në portin më të madh në vend”.

Ky është alarmi që jep nëndrejtori i Autoritetit Portual të Durrësit, Artjan Qirici.

Numri i turistëve që vijnë në Durrës me jahte, skafe e veliera është 10-fishuar në 5 vitet e fundit, por porti i Durrësit nuk ka asnjë vend të përshtashëm për qëndrimin e tyre.

Edhe porti i ri i peshkimit është i pashfrytëzuar, ndërkohë që nuk plotëson asnjë parametër për qëllimin për të cilin u ndërtua.

Qirici thotë se porti i Durrësit ka tarifa tërësisht tregtare, dhe është planifikuar vetëm për anijet tregtare, duke lënë pa zgjidhje turistët që vijnë me mjetet e tyre lundruese luksoze. 

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Më 14 shkurt, “Reporter i BE-së” publikoi një histori që përmbante pohime kundër Shkëlzen Berishës, djalit të ish-kryeministrit Sali Beri

Publikohet për herë të parë, videoja e dy vrasësve të dyshuar që qëlluan për vdekje 64-vjeçarin Memli Begalla, në zonën e ish-Bllokut në

Radhë kilometrike në autostradën Tiranë-Durrës, ku nga Vora deri në afërsi të kthesës së Gjirit të Lalzit, radha e automjeteve raportohet

Policia e Durrësit në bashkëpunim me Policinë e Tiranës kanë bërë të mundur goditjen e një grupi që kryente vjedhje në banesa dhe në zonë

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj u ka dhënë mesazhe të qartë drejtuesve të Policisë së Shkodër, gjatë takimit mbi analizën e punës së k

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të shembë mesditën e sotme një pallat gjashtëkatësh në qytetin e Fierit.

Është emëruar Drejtori i ri i Policisë së Shkodrës.

Një 27-vjeçar është ndëshkuar me heqje patente, pasi Policia Rrugore e ka kapur teksa udhëtonte me shpejtësi tej normave të lejuara brend

Një tërmet ka lëkundur mëngjesin e kësaj të shtune juglindjen e vendit.

Pjesa e parë e ditës mbetet nën dominimin e kthjellimeve në të gjithë vendin.