Durrës, në katër ditë rreth 26 mijë pasagjerë drejt Italisë

22/08/2019 - 17:40

Që prej disa ditësh në portin e Durrësit ka nisur rikthimi masiv i bashkëatdhetarëve që kaluan pushimet verore pranë familjeve të tyre në vendin tonë, Kosovë dhe Maqedoni.

Nga të dhënat operative ditore të APD, mësohet se vetëm në periudhën 16-19 gusht tragetet që nisen drejt porteve të Barit, Ankonës dhe Triestes janë shfrytëzuar nga 25,686 udhëtarë vendas dhe të huaj me rreth 6 mijë autovetura gjithsej. Ndërkaq në Durrës në të njejtën periudhë kanë mbërritur me tragete vetëm 11 mijë udhëtarë me 2,541 autovetura.

Shtatë tragete po lundrojnë në linjat nga Durrësi drejt Italisë e anasjelltas, dhe në ditë të veçanta po kryejnë edhe dy lundrime në 24 orë. Fluksi i udhëtarëve drejt Italisë pritet të vijojë deri në mesin e muajit shtator.

Sipas të dhënave operative të APD, gjatë periudhës 1–19 gusht tragetet nga/drejt Durrësit janë preferuar nga 175,715 udhëtarë me 42,310 autovetura gjithsej.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për tre muaj me radhë, të rinj të talentuar patën një mundësi të shkëlqyer për të nisur karrierën e tyre profesionale, falë projektit të

Ashtu siç ishte paralajmëruar, ditën e sotme në sallën e mbledhjeve të Autoritetit Portual Durrës u zhvillua takimi i Shoqatës së Detarëv

Policia greke ka zbardhur aktivitetin e organizatës ndërkombëtare të trafikut të kokainës, anëtarët e së cilës u arrestuan mëngjesin e së

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj thotë se ka pasur një indicie nga burgjet për lirimin e Endrit Dokles.

KLSH ka kallëzuar në Prokurori ish- drejtorin dhe dy ish- specialistë të ish- Drejtorisë së ALUIZNI-t Tirana Jug.

Vazhdon puna e Policisë Bashkiake së Durrësit në terren, për monitorimin e problemeve në shërbim të qytetarëve, për vendosjen e perimetri

Banorët e Shijakut, Katër Rrugëve dhe Xhafzotajt janë ngritur sot në protestë për infrastrukturën e rënduar të rrugës që lidh qytetin e D

Ambasada e Republikës së Shqipërisë ne Ankara bën me dije se deri tani nuk është identifikuar asnjë shtetas shqiptar i prekur nga tërmeti

Ditën mërkurë, më 29 janar 2020 pritet të mblidhet Këshilli Bashkiak Durrës.

Në mbledhjen e fundit të Shtabit të Emergjencave në Durrës është bërë një përmbledhje e situatës së deritanishme në terren përsa i përket