Durrës/ Nga dalja në det te magazinimi, prezantohet procesi i peshkimit (VIDEO)

23/02/2021 - 14:43

Sot u zhvillua dita e dytë e Festivalit Europian të Turizmit të Peshkimit në portin e ri të peshkimit në Durrës.

Në këtë aktivitet mori pjesëmarrje drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Kombëtare të Bregdetit, Ledion Lako, përfaqësues të portit të peshkimit, Olsi Simsia si dhe përfaqësues të Organizatës së Menaxhimit të Peshkimit Durrës, menaxheri i saj Syrjan Tola.

Gjatë këtij aktiviteti u bë prezantimi i të gjithë procesit të peshkimit, nga dalja në det, hedhja e rrjetave e deri te grumbullimi dhe magazinimi.

"Peshku ruhet në frigoriferë ngrirës, për të ruajtur cilësinë e tij. Pas këtij procesi, vijnë autoritetet e AKU-së apo inspektorët e ministrisë, që kanë për detyrë të kontrollojnë cilësinë e peshkut edhe llojin e peshkut sepse herë pas here ka abuzime të peshkatarëve, që kohët e fundit jemi përpjekur t'i minimizojmë. Pastaj peshku certifikohet nga AKU, që na shërben për sigurinë e tregtimit të peshkut tek të gjitha restorantet, magazinat e peshkut, tek tregtarët e vegjël, tek tregtarët e mëdhenj.", u shpreh Simsia.

Krahas prezantimit, u realizua dalja në det e Peshkarexhës "Dita", ku u pa më nga afër i gjithë procesi.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

OSHEE, me anë të një lajmërimi për mediat, shprehet se ka remont në disa fidera të NST-së në Uzinën e Traktorëve në kryeqytet.

Në përpjekje për të siguruar një mbrojtje masive të popullatës ndaj koronavirusit, Shqipëria mund të shohë edhe për përdorimin e vaksinav

Me një njoftim të publikuar në faqen zyrtare të saj, bashkia Durrës njofton se ditën e nesërme (e mërkurë) do të zhvillohet një dëgjesë p

Temperaturat e larta duket se në fundjave do ia lënë vendin freskisë.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 19 persona nga COVID-19, ndërsa janë konfirmuar 892 raste t

Kreu i njësisë administrative Sukth, Rrapo Osmani përmes një statusi në rrjete sociale, ka shprehur gjithë dhimbjen e tij për humbjen e d

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar sot projektin pilot për votim dhe numërim elektronik në ZAZ 40 në njësinë numër 10 në Bashkinë

Gjykata e Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit ka vendosur të lirojë nga burgu kardiokirurgun Edvin Prifti.

 Nuk zbatuan masat anticovid, ndëshkohen me masë administrative 866 shtetas.

Në takimin e zhvilluar me përfaqësuesit e Këshillit Kombëtar të Arsimit Parauniversitar,  Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis K