Durrës, numri i lindjeve në maternitet mbetet konstant, mjekët shpjegojnë arsyet (VIDEO)

20/09/2018 - 20:07

   Në Durrës, numri i lindjeve në maternitet ka mbetur konstant gjatë tre viteve të fundit. Ndërkohë që numri i lindjeve në Shqipëri vazhdon të bjerë në mënyrë të pandalshme.

Në maternitetin e spitalit rajonal të Durrësit përgjatë 8 muajve të parë  të këtij viti janë regjistruar 1550 lindje, statistika këto të bëra me dije nga vet shefi i  pavionit Obstetrik–Gjinekologjik Durrës, Arjan Prodani.

Stafi i maternitetit pret jo vetem paciente nga Durrësi, por edhe nga rrethinat e Kavajës e Rrogozhinës. Pikërisht lindjet nga këto zona rurale kanë bërë që lindjet të jenë konstante në këtë maternitet, pasi pakësimi i lindjeve nuk është më një rast i izoluar por një tendencë disavjeçare, e shndërruar në shqetësim madhor për të ardhmen e Shqipërisë.

Shefi i shërbimit të obstetrisë në maternitetin e Durrësit tregon se 10 përqind të numrit të lindjeve, e zënë edhe pacientet nga rrethina të ndryshme, ku si pasojë e mungesës së mjekëve obstetër gratë shtatzëna zgjedhin të lindin në maternitetin e Durrësit.

E shoqëruar edhe me emigracionin masiv tek të rinjtë, rënia e lindjeve po sjell plakjen dhe rrudhjen e shpejtë të popullsisë shqiptare, një fenomen që ka pasoja jo të vogla për të ardhmen e ekonomisë dhe financave të shtetit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

E diela me diell, ka bërë që qytetarë të shumtë t’i drejtohen zonës turistike të Durrësit, Currilave.

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka publikuar sot dy foto nga zyra e Kongresmenit amerikan Eliot Engel duke e cilësuar si një kujtim të

Shkon në 40 numri i personave të shoqëruar për veprime të dhunshme gjatë protestës së të shtunës në Tiranë.

Kthjellime dhe vranësira të herë pas-hershme dominojnë të gjithë territorin gjatë orëve të para të ditës.

Tension dhe përplasje edhe në ambientet e drejtorisë së Policisë së Tiranës.

Protesta e sotme e organizuar nga opozita e bashkuar ka marrë vëmendjen e të gjithëve, e ndërsa disa nga fotot e shkrepura në atë 5 orësh

Protesta e sotme e opozitës së bashkuar solli 16 të lënduar, mes tyre protestues, efektivë të policisë por edhe gazetarë, e ndërsa po ash

Përshkallëzimi i situatës gjatë protestës së opozitës në Tiranë është pasqyruar menjëherë nga Associated Press që flet për një konfrontim

Gjatë protestës së opozitës, një numër i konsiderueshëm gazetarësh, protestuesish dhe punonjës të policisë mbetën të lënduar.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka përshëndetur efektivët e policisë që u angazhuan për mbarëvajtjen e protest