Durrës, numri i lindjeve në maternitet mbetet konstant, mjekët shpjegojnë arsyet (VIDEO)

20/09/2018 - 20:07

   Në Durrës, numri i lindjeve në maternitet ka mbetur konstant gjatë tre viteve të fundit. Ndërkohë që numri i lindjeve në Shqipëri vazhdon të bjerë në mënyrë të pandalshme.

Në maternitetin e spitalit rajonal të Durrësit përgjatë 8 muajve të parë  të këtij viti janë regjistruar 1550 lindje, statistika këto të bëra me dije nga vet shefi i  pavionit Obstetrik–Gjinekologjik Durrës, Arjan Prodani.

Stafi i maternitetit pret jo vetem paciente nga Durrësi, por edhe nga rrethinat e Kavajës e Rrogozhinës. Pikërisht lindjet nga këto zona rurale kanë bërë që lindjet të jenë konstante në këtë maternitet, pasi pakësimi i lindjeve nuk është më një rast i izoluar por një tendencë disavjeçare, e shndërruar në shqetësim madhor për të ardhmen e Shqipërisë.

Shefi i shërbimit të obstetrisë në maternitetin e Durrësit tregon se 10 përqind të numrit të lindjeve, e zënë edhe pacientet nga rrethina të ndryshme, ku si pasojë e mungesës së mjekëve obstetër gratë shtatzëna zgjedhin të lindin në maternitetin e Durrësit.

E shoqëruar edhe me emigracionin masiv tek të rinjtë, rënia e lindjeve po sjell plakjen dhe rrudhjen e shpejtë të popullsisë shqiptare, një fenomen që ka pasoja jo të vogla për të ardhmen e ekonomisë dhe financave të shtetit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën e sotme Xhisiela Maloku, u paraqit para ambienteve të gjykatës për të mbështetur ish-të dashurin e saj, Rexhep Rraja, të cilin e ka

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, në një deklaratë për shtyp njoftoi shkarkimin e 9 zyrtarëve dhe depozitimin e kallëzimit penal për

Dy kroçerat e fundit të programuara gjatë këtij sezoni turistik pritet të mbërrijnë në portin e Durrësit në 10-ditorin e fundit të muajit

Përgjimi ambjental mes të rinjve Rexhep Rraja dhe Xhisiela Maloku është kryer në Prokurorinë e Krujës, në datën 29 shtator, ndërsa dy të

Fotografi italian Luca Turi është vlerësuar me titullin “Qytetar Nderi” i Durresit për kontributin e dhënë në dokumentimin e ngjarjeve të

Një anije peshkimi 20 metra e gjatë, me tonazh 60 ton, është mbytur në portin e Durrësit.

Policia Bashkiake vazhdon me punën e saj të pandërprerë, për t’i dhënë Durrësit dhe qytetarëve të tij, hapësirat e dedikuara për ta, por

Rritja e sensibilitetit të publikut ndaj procesit të Vetting-ut është shoqëruar me shtimin e vazhdueshëm të denoncimeve të qytetarëve për

Sot është publikuar një tjetër foto e kreut të grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, me persona të akuzuar për vepra të ndryshme pe

Dalin për herë të parë fotot e Xhisiela Malokut dhe të dashurit të saj, Rexhep Rraja, jashtë hotelit ku 25-vjeçarja pretendon se është dh