Durrës, nxënësit e shkollës së prishur nga tërmeti do shkojnë te "Leonik Tomeo", prindërit në alarm (VIDEO)

10/12/2019 - 15:38

E ndërtuar vetëm 4 vite më parë, shkolla 9-vjeçare "Neim Babameto" në Durrës, me mbi 900 nxënës, është shembur sot nga fadromat e IKMT-së.

Dy kollonat kryesore të saj në pjesën ballore janë dëmtuar rëndë, ndërsa nxënësit janë detyruar të shkojnë në shkollën e mesme “Leonik Tomeo”, në oraret e pasdites.

Kjo situatë ka sjellë reagimin e nxënësve dhe të prindërve të cilët duhet të çojnë fëmijët nga zona e Porto Romanos e Spitallës, në drejtim të stadiumit, ku gjendet shkolla pritëse.

Nxënësit e kanë shumë të vështirë zhvendosjen pasi rruga që duhet të përshkojnë është një nga akset më të mbingarkuara në Durrës, pasi aty kalojnë qindra autobote të ngarkuar me lëndë djegëse, që shpërndahen në të gjithë Shqipërinë, në Kosovë e Maqedoni. Ndërsa prindërit janë vënë në alarm.

Shkolla "Neim Babameto" është vetëm një prej 12 shkollave që u goditën nga tërmeti në rrethin e Durrësit, por është e vetmja që po prishet.

"Neim Babameto" ishte shkolla me jetën më të shkurtër në Durrës, pasi u ndërtua me fonde të buxhetit të shtetit katër vjet më parë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sot në 32-vjetorin e varjes së poetit Havzi Nela, bashkëshortja e tij Lavdije Nela kërkon nga SPAK hapjen e dosjeve dhe zbardhjen e plotë

Këshilli bashkiak i Durrësit ka zhvilluar me mjete të komunikimit elektronik një mbledhje jashtë rradhe ku janë miratuar disa vendime të

Numri i pushuesve në bregdetin e Durrësit ka ardhur në rritje gjatë ditëve të para të muajit gusht.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka zhvilluar një takim me ekipin e mjekëve dhe infermierëvë italianë

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Pas lajmit të publikuar në RTV Ora se kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj është nisur për mjekim më të specializuar kundër koronavirusi

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënd

Sot nis puna për tunelin e rrugës Kardhiq – Delvinë.

Banorë të ndryshëm në Durrës janë ende në udhëkryq për gjendjen e pallateve të tyre, pasi një pjesë e tyre nuk ndihen ende të sigurt të k

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri bën lëvizjen e papritur në betejën e tij me drejtësinë.