Durrës. Pallati është shpallur i pabanueshëm, banorët ende s'kanë marrë bonusin (VIDEO)

20/01/2020 - 17:57

Nga një zonë në tjetrën, në Durrës dëmet e tërmetit të 26 nëntorit janë të pranishme ngado.

Të shkatërruara e krejtësisht të pabanueshme janë blloqe të tëra banimi në lagjet nr 15, 16, 17, si dhe zona e Shkozetit dhe plazhit.

Në lagjen nr. 14, në zonën e Nish Tullës, që përfshihet në njësinë administrative nr. 5, banorët e pallatit nr. 283 janë të shqetësuar, pasi demet e shkaktuara nga tërmeti në pjesën e brendshme të pallatit të tyre janë të mëdha.

Janë çarë muret anësore, deri dyshemetë dhe tavanet. Ka pasur thyerje të paretit të shkallëve dhe suvaja ka rënë në të gjitha ambientet e pallatit.

Ndërtesa, sipas banorëve dhe akt konstatimit të Institutit Teknik të Ndërtimit ka qenë e ndërtuar me tulla dhe pa brez sizmik. Është  ndërtuar nga punëtorë jo profesionistë, me kontribut vullnetar dhe përveç kësaj ka pasur edhe shtesa katesh.

Pallati është shpallur i pabanueshëm, deri në riparimin e dëmeve. Banoret kanë braktisur apartamentet dhe janë sistemuar në banesa me qira. Në listat e miratuara nga Këshilli Bashkiak rezultojnë përfitues të bonusit të qirasë, por nuk kanë marrë akoma lekët për të likujduar qiradhënësit e tyre.

Ndërkohë janë rritur, sipas tyre qiratë më shumë sesa bonusi që jep shteti. Ata thonë se nga 200 mijë lekë të vjetra që përfitojnë nga subvencionimi i qirasë, këto të fundit kanë shkuar edhe në lagjet periferike në kufirin 300-350 mijë lekë.

Në kushtet e braktisjes së banesave, ata ndjehen në vështirësi derisa t’u lëvrohen paratë e bonusit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një 39-vjeçar në Tiranë ka përfunduar nën akuzë në gjykatën e kryeqytetit, pasi i ka prerë flokët gruas në mënyrë që ajo mos të dilte dhe

Gëzim Çela bënte një ecje të përditshme buzë detit në Durrës, deri atëherë kur në shëtitoren bregdetare të qytetit filluan punimet e riko

Ministria e Shëndetësisë informon se në mbrëmje ka përfunduar testimi i pesë rasteve të dyshuara për koronavirusin COVID-19, të cilat kan

Ka ndërruar jetë 45-vjeçari nga Skrapari i cili u soll ditën e sotme në Tiranë për shkak të problemeve të rënda me rrugët e frymëmarrjes.

Pas mbledhjes së pasdites së sotme të Komitetit Teknik të Ekspertëve, me fokus masat paraprake për parandalimin dhe përhapjen e koronavir

Policia Bashkiake e Durrësit bën një apel për të gjithë qytetarët dhe subjektet private, që hedhin mbeturina në mënyrë abuzive.

Pas dorëheqjes nga detyra e drejtorit të Spitalit të Kavajës, Përparim Daiu ka dhënë detaje nga vendimi i tij.

Jep dorëheqjen drejtori i spitalit të Kavajës Përparim Daiu.

Shefja e Poliklinikës së Specialiteteve, Ardiana Hate, thotë për DurrësLajm se bota është përballur me viruse të ndryshëm çdo sezon dimër

Komisioneri Publik kërkon shkarkimin nga detyra të Anita Jellës, me funksion prokurore/Drejtuese në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallë