Durrës, prefekti dhe kreu i Policisë Bashkiake monitorojnë në terren planin e masave për sezonin turistik (FOTO)

18/06/2019 - 17:47

Prefekti i Qarkut Durrës, Roland Nasto, së bashku me kreun e Policisë Bashkiake Vasip Çopa kanë inspektuar në terren zbatimin e planit të masave për sezonin turistik.

4 ditë nga mbledhja në prefekturë, ku u ngrit Task-Forca që do të monitorojë planin e masave për sezonin turistik, dy zyrtarët panë nga afër situatën përgjatë vijës bregdetare të Durrësit.

Në këto ditë të nxehta qershori, vija bregdetare e Durrësit është duke u populluar nga pushues të shumtë, vendas dhe të huaj. Për të garantuar rendin dhe sigurinë, mbarëvajtjen e sezonit, ofrimin e shërbimeve të nevojshme për pushuesit etj, Task-Forca do të kryejë inspektime në zonat bregdetare në bizneset, plazhet private e subjektet që operojnë në sektorin e turizmit.

Task Forca vendore ka në përbërje të saj përfaqësues të Degëve Territoriale dhe struktura të Bashkisë Durrës të cilët kanë detyrime ligjore të drejtpërdrejta në drejtim të ofrimit të shërbimeve publike për mbarëvajtjen e sezonit turistik.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shteti grek do të hetojë vrasjen e ekstremistit minoritar Kostandin Kacifas në 28 tetor të vitit kaluar në fshatin Bularat të Gjirokastrë

Tërmeti në Amatriçe në Itali ndodhi në 24 gushtin e tre viteve më parë.

Edhe nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Neim Babameto” në Durrës, e cila është shkatërruarr plotësisht nga tërmeti i 26 nëntorit do të rifill

Të hënën (nesër) pritet të nisë procesi mësimor në qarkun e Durrësit pas një ndërprerjeje gati 2 javore që nga tërmeti i 26 nëntorit.

Ditën e nesërme, Universiteti i Durrësit do të rihapë dyert sërish pas shkëputjes së detyruar për shkak të tërmetit të 26 nëntorit.

Pjesa urbane në Tiranë e ka mbyllur fazën e emergjencës, ndërkohë që po punohet edhe në zonat rurale që jeta t’i rikthehet normalitetit.

Pasi hapi dyert dhe zemrat për një strehë të sigurt për qytetarët shqiptarë të prekur nga tërmeti tashmë qeveria e Kosovës është mobilizu

Tërmeti i 26 nëntorit ka shkaktuar dëme edhe në selinë e Kryegjyshatës Botërore të Bektashinjve në Tiranë.

Këshilli Bashkiak i Durrësit ka miratuar listën me 660 familje të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit, të cilat përfitojnë subvencionim qir

Vijon prishja e ndërtesave të dëmtuara rëndë gjatë tërmetit të 26 nëntorit.