Durrës, qytetarja: Po s'na ndihmoi Rama, do mbetemi pa ngrënë! Kryetarja e njësisë: Ja kush do marrë

02/04/2020 - 18:47

Tre javë pas masave drastike të marra nga qeveria, më të varfërit e qytetit të Durrësit, ata që mbahen nga ndihma ekonomike, kërkojnë ndihma ushqimore.

Prej orëve të para të mëngjesit, në rajonin numër 4 në Durrës, një numër i madh banorësh janë dyndur për të kërkuar ndihma ushqimore, pasi jo vetëm që nuk kanë rezerva, po as mundësi për t’u drejtuar në dyqane.

Ata thonë se janë shumë frymë në shtëpi dhe aktualisht të papunë, prandaj nuk kanë asnjë mundësi me çfarë të ushqehen. Banorët e kësaj njësie administrative thonë se pasi kaluan tërmetin e 26 nëntorit dhe mbetën të pastrehë,  tani kanë marrë goditjen e dytë atë të mungesës së ushqimeve , të bukës dhe të gjithë produkteve më elementare.

“Erdhëm shkruajtëm emrin. Pasi na goditi tërmeti e shkruajtëm, tani erdhëm përsëri për të marrë ndihma ushqimore. Po na dha Edi Rama na dha, po nuk na dha, na la pa ngrënë”,- thotë një banore.

Kryetarja e rajonit nr. 4 Davide Ndoj del dhe takon secilin prej qytetarëve që paraqiten pranë zyrave të rajonit.

“Ndihma do të marrin ata që kanë më shumë probleme , të gjithë po i mbajmë shënim, do t’ju çojmë pako ushqimore. Do të ketë ndihma për nevojtarët, për ata që marrin ndihmë ekonomike dhe për pensionistët”,- thotë Ndoji.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Institucioni i Avokatit të Popullit ka nisur shqyrtimin e rastit të dhunimit të të riut rom nga policia bashkiake.

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar me kthjellime dhe vranësira duke sjellë mot kryesisht të kthjellët që herë pas here do të

Perspektiva për të rritur produktivitetin në trojet shqiptare është e pashpresë për arsye se Kosova dhe Shqipëria kanë numrin më të lartë

Zbulohen të tjera detaje nga vendimi i paligjshëm për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar.

Shqipëria po shqyrton mundësinë që të legalizojë kultivimin e marijuanës mjekësore.

Reforma në drejtësi duhet të ecë përpara, hap pas hapi!

6 muaj nga tërmeti i 26 nëntorit, kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana bën një bilanc të punës së bërë përgjatë këtyre muajve të vështi

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimit të Transportit Rrugor ka paralajmëruar autoshkollat që ushtrojnë aktivitetin e tyre se nëse nuk do t

Tërmeti i 26 nëntorit në Durrës shembi disa hotele dhe pallate, duke lënë pas një bilanc tragjik, 23 jetë të humbura.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu informon se në javën e parë të kthimit në normalitet të sistemit shënd