Durrës, qytetarja: Po s'na ndihmoi Rama, do mbetemi pa ngrënë! Kryetarja e njësisë: Ja kush do marrë

02/04/2020 - 18:47

Tre javë pas masave drastike të marra nga qeveria, më të varfërit e qytetit të Durrësit, ata që mbahen nga ndihma ekonomike, kërkojnë ndihma ushqimore.

Prej orëve të para të mëngjesit, në rajonin numër 4 në Durrës, një numër i madh banorësh janë dyndur për të kërkuar ndihma ushqimore, pasi jo vetëm që nuk kanë rezerva, po as mundësi për t’u drejtuar në dyqane.

Ata thonë se janë shumë frymë në shtëpi dhe aktualisht të papunë, prandaj nuk kanë asnjë mundësi me çfarë të ushqehen. Banorët e kësaj njësie administrative thonë se pasi kaluan tërmetin e 26 nëntorit dhe mbetën të pastrehë,  tani kanë marrë goditjen e dytë atë të mungesës së ushqimeve , të bukës dhe të gjithë produkteve më elementare.

“Erdhëm shkruajtëm emrin. Pasi na goditi tërmeti e shkruajtëm, tani erdhëm përsëri për të marrë ndihma ushqimore. Po na dha Edi Rama na dha, po nuk na dha, na la pa ngrënë”,- thotë një banore.

Kryetarja e rajonit nr. 4 Davide Ndoj del dhe takon secilin prej qytetarëve që paraqiten pranë zyrave të rajonit.

“Ndihma do të marrin ata që kanë më shumë probleme , të gjithë po i mbajmë shënim, do t’ju çojmë pako ushqimore. Do të ketë ndihma për nevojtarët, për ata që marrin ndihmë ekonomike dhe për pensionistët”,- thotë Ndoji.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, thotë se për shkak të numrit të lartë të rasteve të reja me koronavir

Komisioni për Ekonominë dhe Financat, dhe deputetët e Qarkut të Durrësit, nën drejtimin e kryetares së Komisionit, znj.

Komisioni Evropian ka prezantuar vlerësimin e tij për përmbushjen e kërkesave për mekanizimin e mbajtjes së liberalizimit të vizave me Sh

Gjykata e Durrësit ka lënë në burg 56-vjeçarin me iniciale R.S., i cili akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave të mitur

Sot u zhvillua mbledhja e dytë e Komitetit Rajonal për Zhvillimin e Turizmit, nën drejtimin e Prefektit të Qarkut Durrës Roland Nasto, ku

COVID-19 futet në gjykatën e posaçme kundër krimit e korrupsionit duke pezulluar proceset gjyqësore për ditën e sotme, pasi ka prekur një

Ushtria shqiptare ka zhvilluar dje një operacion për pastrimin e ishullit të Sazanit nga municionet luftarake të depozituara atje ndër vi

Ambasada gjermane në Shqipëri paralajmëron qytetarët e saj lidhur me udhëtimet drejt vendit tonë duke paraqitur kornizën e situatës me pa

Nga 90 rastet e reja me koronavirus të identifikuar në të gjithë vendin, 15 janë regjistruar në Durrës.