Durrës, rrezikohen nga godina e amortizuar, ekspertët japin vendimin për dy familjet në lagjen 3 (VIDEO)

15/12/2019 - 11:57

Një ndërtesë dy katëshe e amortizuar pranë banesës, do të detyrojë dy familje në lagjen nr.3 të Durrësit të largohen nga shtëpitë e tyre për shkak të rrezikut që iu kanoset.

Pas verifikimeve, inspektorët e Institutit të Ndërtimit kanë vendosur tabelat ku ndalohet rreptësisht hyrja në këto godina pasi ka rrezik shembjeje si pasojë e tërmetit të 26 nëntorit.

Ditë më parë, familjarët e njërës ndërtesë, ngritën shqetësimin e tyre në redaksinë e "DurrësLajm" pasi kërkonin të dinin nga autoritetet nëse banesa e tyre një katëshe është sigurt për të banuar apo jo.

Dallëndyshe Lila shprehej se ajo dhe familja e saj ndiheshin në rrezik për jetën nga godina ngjitur, plasaritjes e së cilës janë të dukshme.

Tërmeti me magnitudë 6.4 i shkallës Rihter shkaktoi 51 viktima dhe qindra të plagosur ndërsa mijëra persona mbetën pa shtëpi.

Deri më tani, Këshilli Bashkiak Durrës ka miratuar listën për 1310 familje (nga 660 familje që ishte miratuar në mbledhjen e kaluar) të dëmtuara nga tërmeti të cilat kanë fituar nga aplikimi i bonusit të qirasë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Bashkia e Durrësit ka publikuar emrat e fituesve të konkurseve për plotësimin e vakancave në 10 vende të lira pune, kryesisht si speciali

Deri ne datën 26 nëntor 2019 kur gjatë tërmetit që u mori jetën 51 qytetarëve dhe u shpallën te pabanueshëm qindra objekte, kjo godinë is

Specialisti civil pranë Forcës Detare në Plepa, Shefqet Kërcelli, përmes një postimi në Facebook, ka hedhur dritë mbi historinë 40-vjeçar

Mejte Shera, nëna e dy vëllezërve që vranë Abdulla Budllën, ka treguar para policisë se si një lidhje intime që ajo kishte me 71-vjeçarin

Mjeku Pëllumb Pipero gjatë një interviste televizive në abc neës, bëri të ditur se shifrta e rasteve aktive në vend duhet të jenë 2 apo 3

Ish-deputetja e LSI-së, Nora Malaj, fiton betejën dhe shërohet nga koronavirusi.

Pas reagimit zyrtar të ambasadës amerikane mbi veprimtarinë e SPAK dhe Policisë, ku theksohej se këto institucione nuk mund të shantazhoh

Ambasada amerikane në Tiranë, thotë se SPAK duhet të lejohet të bëjë punën pa kërcënime dhe kanosje, pavarësisht kush është i pandehur.

Zbardhen detaje të reja nga ngjarja makabre në Pogradec, ku Olsi Çekiçi vrau nënën e tij.

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat e fundit lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.