Durrës, shihni si FRPD-ët gjuajtën me domate AKU-në. Të rinjtë: Nevojitet transparencë mbi produktet (VIDEO)

19/05/2019 - 15:32

Cilësia e dobët e ushqimeve dhe moszbatimi i ligjit nga ana e inspektorëve të Autoritetit të Kontrollit Ushqimor kanë nxitur anëtarët e Forumit Rinor të Partisë Demokratike në Durrës të protestojnë përpara paraditen e sotme para kësaj drejtorie rajonale në zonën e Shkozetit. Të rinjtë demokratë sulmuan me domate në mënyrë simbolike zyrat e AKU-së. Me pankarta në duar ku shkruhej "Janë bërë domatet si VIP-at e bllokut", apo "Transparencë mbi produktet", ata kërkuan më tepër seriozitet dhe kontrolle nga ky institucion, duke theksuar se papërgjegjshmëria e inspektorëve që nuk zbatojnë ligjin po vret dita ditës qytetarët.

"Sot të rinjtë e FRPD në Durrës protestojnë për ushqimet e pakontrolluara që qarkullojnë në tregun tonë. Kryeministri nxori para disa ditën një ligj për dënimin e atyre që i tregtojnë këto ushqime. Problemi është zbatueshmëria e ligjit. Duhet ta sulmojmë këtë gjë dhe të mos e lejojmë", shprehen disa nga të rinjtë e FRPD.

Cilësia e ushqimeve dhe nxjerrja në treg e perimeve me pesticide është ndër problemet më të mprehta për konsumatorin shqiptar, sidomos tashmë që temperaturat janë rritur ndjeshëm. 

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Temperaturat ne pjesen me te madhe te qyteteve gjate dites se sotme ishin më të ulta në krahasim me ditët e tjera të muajit qershor.

Ndërsa pak minuta na ndajnë nga takimi elektoral i kryeministrit Rama dhe protestës së opozitës në Durrës, qyteti bregdetar “blindohet”.

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama takoi në selinë e PS-së, shefen e Misionit të ODIHR, Adry Glover.

Kryeministri Edi Rama pritet të vijë sot në Durrës për të zhvilluar takimin përmbyllës të fushatës elektorale për bashkinë e qytetit breg

Plazhi ka nisur, por një sërë kërkesash të reja të vendosura nga Ministria e Mjedisit, që kanë të bëjnë me krijimin e hartave të reja për

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, ka takuar ditën e sotme kryetarin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian D

Kolegji Zgjedhor shqyrton sot kërkesën e Idajet Beqirit, kreut të Partisë Uniteti Kombëtar i cili kërkon shfuqizimin e vendimit të KQZ, i

Franca do të goditet nga një valë e nxehtë gjatë kësaj jave, me temperatura që parashikohen të shkojnë mbi 40 gradë Celsius.

Drejtori i Hekurudhave në Durrës, Ani Dyrmishi është thirrur Prokurorinë e Krimeve të Rënda për dosjen “339”, një pjesë e përgjimeve të s

Drejtori i burgut të Reçit, Gëzim Selimi është dorëhequr nga posti ditën e sotme.