Durrës, shkollë verore për uljen e shkarkimeve në atmosferë

12/06/2019 - 17:22

Portali “Balkan Green Energy News” bën të ditur se nga 8 deri në 14 shtator 2019 do mbahet Shkolla Verore për Planifikimin e Zhvillimit të Emisionit të Ulët (The Summer School on Low Emission Development Planning) në Vila Belvedere, Durrës. Shkolla Verore do të organizohet nga Qendra Rajonale për Arsim dhe Informim për Zhvillim të Qëndrueshëm në Evropën Juglindore - REIC në bashkëpunim me Zyrën e Fondacionit “Hajnrih Bël” (Heinrich Böll) në Sarajevë, që përgjegjet për punën e Fondacionit në Bosnje-Herzegovinë, Shqipëri dhe Maqedoni Veriore.

Shkollimi veror në planifikimin e ulët të shkarkimit të emisioneve është i dedikuar planifikimit të zhvillimit të emetimeve të ulëta me një fokus të veçantë në efikasitetin e energjisë dhe burimet e ripërtëritshme të energjisë. Një vëmendje e veçantë do t'u kushtohet edhe masave për përshtatjen e ndryshimeve klimatike.

Organizatori do të ofrojë një bursë të plotë për 16 pjesëmarrës, të gjithë nga Shqipëria. Bursa e plotë përfshin shpenzimet e akomodimit të plotë të bordit (dhoma të përbashkëta). Kostoja e vetme e transportit duhet të përballohet nga vetë pjesëmarrësit.
Afati i fundit për aplikim është 12 korriku 2019, ndërsa gjuha zyrtare e Shkollës Verore është anglishtja.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një shpërthim tritoli ka ndodhur në rrugën "Ramazan Bogdani" në kryeqytet, në zonën e njohur si "Frigoriferi".

Gjatë periudhës janar – shtator të këtij viti volumi më i madh i mallrave të shkëmbyera nga/drejt Durrësit i takon vendeve si Rusia, Turq

Gjykata e Apelit ka liruar nga burgu ish-kreun e Kadastrës Durrës, Liridon Pula.

"Unioni i Bashkive dhe Komunave Shqiptare në Rajon" u mblodh në ambientet e Bashkisë së Tiranës, për të diskutuar dhe ndërtuar startegjin

Këtë të premte, vendi do të karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme, sidomos në zonat veriore.

Liderët e vendeve anëtare të BE janë mbledhur në Bruksel në samitin që pritet të marrë edhe vendimin final sa i përket çeljes së negociat

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka folur në lidhje me negociatat me Tiranën e Shkupin, duke u shprehur se sinjale

Në zbatim të Strategjisë Kombëtare të Luftës Kundër Trafikimit të Personave, sot u organizua një takim me Tryezën Teknike nën drejtimin e

Goditet një tjetër grup që ushtronte veprimtari kriminale në fushën e vjedhjes së pronës në Durrës.

Aplei i Krimeve të Rënda ka hedhur poshtë kërkesën e Klement Balilit për të fituar pafajësinë, duke lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së S