Durrës, shoqata "Çamëria" feston 28-vjetorin e krijimit, nderon me çertifikata mirënjohjeje anëtarë të saj (FOTO & VIDEO)

26/01/2019 - 21:27

Shoqata patriotike “Çamëria”, dega Durrës ka festuar mbrëmjen e sotme 28-vjetorin e krijimit të saj. Në aktivitetin e organizuar në odeonin “Nikolin Xhoja” merrnin pjesë drejtues të shoqatës dhe anëtarë të saj që ndër vite kanë kontribuuar për çështjen çame.

Me këtë rast, u nderuan me çertifikata mirënjohjeje Mehmet Xhemali, Jakup Ymeri, Adem Hyseni, Ymer Qerimi dhe Ibrahim Hoxha për kontributin e dhënë prej tyre për njohjen e çështjes çame dhe përçimin e vlerave të trevës së Çamërisë.

E veçanta e këtij aktivteti ishte lidhja live me shoqatat simotra në vende të ndryshme të botës si shoqata “Çamëria” në Izmir të Turqisë, në Kosovë dhe Itali, si dhe me shoqatën “Albanian roots” në Nju Jork, SHBA.

Drejtuesit e shoqatës, në fjalën e rastit, theksuan se do të vazhdojnë të ngrenë zërin derisa çështja çame të gjejë zgjidhje dhe të drejtat e mohuara të popullit çam të njihen.

Në fund të aktivitetit, iu shpërndanë 10 të rinjve nga Durrësi teserat e anëtarësimit në shoqatën "Çamëria". 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pak orë pasi Partia Demokratike publikoi dokumentet, të cilat pretendon se provojnë arrestimin e kryebashkiakut të Vaut të Dejës, Mark Ba

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e KPK për prokurorin Bujar Hoti.

Kryeministri Edi Rama ndodhet prej disa orësh në kalatën nr.4 të portit të Durrësit në një takim sekret me miliarderin britanik, Nathaine

Prefekti i Qarkut Durrës, Roland Nasto e nisi ditën sot me vizitat e urimit për një fillim të mbarë e sa më të frytshëm në rrugën e dijes

Në disa zona të Durrësit dhe Shijakut do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike të mërkurën më datë 18 shtator.

Zbardhen emrat e dy kandidatëve që do të zëvendësojnë vendin e lënë bosh nga Gentian Osmani në Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Sot ka nisur viti i ri shkollor për sezonin 2019-2020, ndërsa nxënësit e emocionuar, shoqëruar nga prindërit e tyre, i janë drejtuar inst

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të karakterizohet nga kthjellime, por herë pas herë do të ketë dhe kalime vranësirash kryesisht në zonat mal

Emigrimi i studentëve dhe punëtorëve të kualifikuar po shoqërohet me humbje të kapitalit njerëzor dhe kjo po ndikon negativisht te vendet

Është ndarë nga jeta në moshën 100 vjeçare ish-gjenerali Rrahman Parllaku. Ai është njohur ndryshe dhe si “Gjenerali i 3 epokave”.