Durrës, shoqata "Çamëria" feston 28-vjetorin e krijimit, nderon me çertifikata mirënjohjeje anëtarë të saj (FOTO & VIDEO)

26/01/2019 - 21:27

Shoqata patriotike “Çamëria”, dega Durrës ka festuar mbrëmjen e sotme 28-vjetorin e krijimit të saj. Në aktivitetin e organizuar në odeonin “Nikolin Xhoja” merrnin pjesë drejtues të shoqatës dhe anëtarë të saj që ndër vite kanë kontribuuar për çështjen çame.

Me këtë rast, u nderuan me çertifikata mirënjohjeje Mehmet Xhemali, Jakup Ymeri, Adem Hyseni, Ymer Qerimi dhe Ibrahim Hoxha për kontributin e dhënë prej tyre për njohjen e çështjes çame dhe përçimin e vlerave të trevës së Çamërisë.

E veçanta e këtij aktivteti ishte lidhja live me shoqatat simotra në vende të ndryshme të botës si shoqata “Çamëria” në Izmir të Turqisë, në Kosovë dhe Itali, si dhe me shoqatën “Albanian roots” në Nju Jork, SHBA.

Drejtuesit e shoqatës, në fjalën e rastit, theksuan se do të vazhdojnë të ngrenë zërin derisa çështja çame të gjejë zgjidhje dhe të drejtat e mohuara të popullit çam të njihen.

Në fund të aktivitetit, iu shpërndanë 10 të rinjve nga Durrësi teserat e anëtarësimit në shoqatën "Çamëria". 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbi 16 ton ndihma humanitare të grumbulluara nga komuniteti shqiptar i Selanikut në Greqi janë nisur për në Shqipëri.

Të gjithë ata qytetarë që kanë humbur shtëpitë e tyre nga tërmeti i 26 Nëntorit do të përfitojnë banesa në bazë të numrit të familjarëve.

Jemi në pikun e dimrit, dhe moti po tregon qëndrueshmëri.

Nesër në orën 10.00, Gjykata e Tiranës do të japë masat e sigurisë për 31 personat e ndaluar për dëmet nga tërmeti i 26 nëntorit.

Bashkia e Durrësit ka publikuar online 6 shpallje për vende të lira pune në administratën vendore.

Dalina Bucaj do të jetë drejtoresha e re e Tatimeve në Durrës.

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar sot masën e sigurisë për 6 personat e dyshuar të rastit të bujshëm “Toyota Yaris”.

Kur kanë kaluar 53 ditë nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit 2019, shit-blerja e apartamenteve në Durrës është thuajse e bllokuar.

Gjyqtarja Enkeleida Hoxha që mori vendimin për lirimin e Endrit Dokles ka shqyrtuar më përpara dhe 5 kërkesa të këtij të dënuari shkruan

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 4.032 tonë marmaladë në Pikë Kufitare të Hanit të Hotit.