Durrës, Shoqata e Turizmit: Punimet në sheshin "Veliera" të mbyllen sa më shpejt (VIDEO)

20/10/2018 - 19:43

Ashtu si shumë qytetarë të Durrësit që ndeshen çdo ditë me pamjen e shëmtuar që ka lënë pas ndërprerja e punimeve në sheshin “Veliera”, me të njëjtën pamje trishtuese janë ndeshur edhe mijëra turistë që këtë vit mbërritën në Durrës.

Ata që zbresin nga kroçerat në portin e Durrësit e që vizitojnë me kureshtje qytetin tonë ndeshen si fillim sapo dalin nga porti me një shesh, i cili ka mbetur gërmadhë e me rrugë tërësisht të ngushtuara, në të cilat qarkullojnë me vështirësi edhe autoveturat.

Ashti si qytetarët, pasojat e një sheshi të mbetur përgjysëm prej 20 muajsh i vuan edhe biznesi në Durrës. Kreu i shoqatës së turizmit, Eduart Xhepa, në një intervistë për DurrësLajm, tha se turistët kanë ardhur jo një por dy herë në Durrës dhe pamja që kanë parë është po e njëjta.

Në çdo vend të botës punohet dhe kjo merr mirëkuptimin e të gjithë grupeve të interesit duke nisur nga qytetarët, turistët, biznesi e aktorë të tjerë, por, në rastin konkret, ndërprerja për një kohë kaq të gjatë e punimeve nuk është në interes të komunitetit dhe biznesit.

Sheshi “Veliera” në Durrës, investimi më i madh i bërë në vitet e fundit në një vepër publike, ka 20 muaj që ka mbetur pezull, pasi Shoqëria Civile kërkon anulimin total të projektit, ndërsa bashkia përfundimin e punimeve të nisura. Shkak i bllokimit të punimeve u bënë gjetjet arkeologjike që u vunë re në themelet e rrugës.

Çështja ka shkuar në gjykatë e tashmë pritet vendimi i Gjykatës Administrative të Apelit në Tiranë. Bllokimi i këtij investimi bëri që Këshilli Kombëtar i Arkeologjisë të mos i japë lejen bashkisë së Durrësit për të filluar punimet në sheshin “Drejtësia” në qendër të qytetit bregdetar duke bërë që qeveria të tërheqë edhe fondin prej 355 milionë lekë të akorduar për investimin në këtw projekt.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga Durrësi, Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural nisi sot fushatën për skemat mbështetëse nga Fondi i Programit për Bujqësinë dhe Zh

Teksa pret radhën për të marrë mandatin e tij si deputet, duket se gjërat s’kanë ecur edhe aq mirë në jetën e tij private.

Komisioneri i BE, Johannes Hahn, në një intervistë ekskluzive për DW thotë se kuadri ligjor për të drejtat e pronës në Shqipëri ka dobësi

Ujësjellës Kanalizime Durrës nisi investimin për rikonstruksionin e rrjetit të ri të ujësjellësit nga Mulliri i Bullgarit deri në hyrje t

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit  konfirmon në detyrë kryeprokuroren e Korçës, Dhorina Theodhori.

Olsian Çela është kandidatura e parë që regjistrohet për garën e hapur nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë për pozicionin e Prokurorit të

Shkrimtarja e njohur, Flutura Açka ka komentuar situatën politike dhe vendimin e Holandës për të rikthyer regjimin e vizave për Shqipërin

Përpjekjet e Tiranës për të avancuar çështjen e "Shqipërisë së Madhe" po komplikojnë dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit.

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të prishë mesditën e sotme me shpërthim të kontrolluar një objekt pesë katësh në qytet

Orët e para të ditës janë dominuar nga alternime kthjellimesh dhe vranësira të lehta në të gjithë vendin.