Durrës, shtohen rastet për ndihmë mjekësore në qendrat shëndetësore verore (VIDEO)

16/08/2019 - 14:59

Në qendrën shëndetësore verore në lagjen nr.1 në Currila të Durrësit, janë shtuar rastet kur banorët e zonës apo turistët paraqiten për ndihmë mjekësore.

Mjeku Hamid Kodra tregon se deri më tani nuk ka patur raste të rënda, por pacientët kryesisht kanë patur të vjella, gjendje të fikti apo lëvizje tensioni, të cilat janë përballuar pa probleme. Kodra këshillon sidomos moshën e tretë të shmangin diellit pas orës 11:00 të paradites. 

Prej në fillim të sezonit turistik, ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu hapi në të gjithë vijën bregdetare shqiptare 28 qendra shëndetësore verore për të garantuar shërbim 24 orë për të gjithë pushuesit.

Në Durrës janë 4 qendra të tilla, në Gjirin e Lalëzit, Currila, Plazhin e Madh dhe Shkëmbin e Kavajës, të cilat do të ofrojnë ndihmë mjekësore deri më 15 shtator.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përmes një postimi në Facebook, Ambasada amerikane ka publikuar me anë të një videoje, emrat e zyrtarëve të lartë dhe ish-zyrtarëve të sh

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga një mot i kthjellët me alternime vranësirash, por që mundësitë për reshje shiu janë të pakta.

Teksa qeveria ka ndërmarrë një sërë angazhimesh për projekte të Partneritetit Publik privat (PPP), Kontrolli i Lartë i Shtetit (KLSH) ka

Ministri i Drejtësisë në Kosovë Abelard Tahiri ka qenë në një lidhje direkte me emisionin “Open” të Eni Vasilit në Top Channel dhe ka fol

Më në fund, do të asgjësohet fusha e plehrave në ish-kënetën e Durrësit, vjen kështu lajmi i mirë për banorët e qytetit nr.

Parlamenti Evropian pritet që në 24 tetor të votojë një rezolutë  për negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, flet për herë të parë për aksidentin e djeshëm në autostradën Tiranë-Durrës, ku makina me të c

Mbrëmjen e së shtunës vëllai i deputetes së Partië Socialiste, Blerina Gjylameti, Elton Macolli humbi jetën në një aksident automolistik

Ky është momenti i përplasjes fatale të makinës së 37-vjeçarit Elton Macolli, vëllai i deputetes socialiste Blerina Gjylameti, me një kam

Tashmë edhe Kepi i Rodonit është dhënë me koncesion, madje bukuritë e paprekura të natyrës duket se do ti nënshtrohen ndërhyrjeve.