Durrës, trajnohen infermieret e qendrave shëndetësore (VIDEO)

Postuar: 11/12/2017 - 18:18

   Infermierët dhe mamitë e qendrave shëndetësore të qarkut Durrës janë mbledhur paraditen e sotme në një takim trajnues me temë “Kujdesi për parandalimin e infeksioneve spitalore”.

Sistemi shëndetësor është gjatë gjithë kohës në fokus të diskutimeve dhe kritikave të qytetarëve, ku një nga problemet më shqetësuese mbetet cilësia.

Sipas Lutfi Lami, kryetari i Urdhrit të Infermierëve të Shqipërisë për qarkun Durrës, ky trajnim është një hap më shumë i hedhur drejt shërbimit të kërkuar nga pacientët.

Sistemi shendetësor, në ditët e sotme, po përballet gjithnjë e më shumë me largimin e mjekëve dhe infermiereve drejt vendeve të BE-së, për shkak të kushteve dhe pagave që ofrohen.

Sipas Natasha Paço, drejtore e FSDKSH Durrës, reformat që do të ndërmerret në këtë fushë do të bazohen mbi 3 shtylla kryesore:
Efikasiteti, Shpëtimi i jetëve njerëzore dhe Cilësia.

Ndërsa për kryetarin e Urdhrit të Infermierëve të Shqipërisë, Sabri Skënderi, edukimi në vazhdim po kthehet në mision. Ky trajnim i bazuar mbi një cikël leksionesh u shoqërua edhe me diskutime nga pjesëmarrësit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ish-drejtori i policisë Durrës, Aleks Hajdari tha në studion e “Syri.net” se për të goditur grupet kriminale duhet vullnet.

   Sheshi “Veliera” prej rreth 1 vit e gjysëm ka mbetur një gërmadhë e hapur në zemër të Durrësit, në mes të portit detar e Torrës Veneci

   Drejtori i Institutit të Arkeologjisë, Luan Përzhita, nga Durrësi ka folur në lidhje me sheshin “Veliera”, i cili ka mbetur peng i ven

   Delegacioni i BE-së në Shqipëri, Ministria e Punëve të Brendshme, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, kryebashkiakët shqiptarë

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka kërkuar 5 vite burg për ish-drejtorin e Burgjeve Artur Zoto.

Në sallën e këshillit bashkiak të Durrësit u zhvillua workshopi me temë: "Të veprojmë së bashku në formimin e politikave rinore në nivel

Instituti i Arkeologjisë në bashkëpunim me Shkollën franceze të Romës dhe Universitetit Ausonius-Bordeaux-Montaigne po zhvillojnë tryezën

Kryeministri Edi Rama iu ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të mos japin kurrë ryshfet në zyrat e shtetit, por të regjistrohen në adres

Vijon aksioni i Policisë Bashkiake në Durrës për t’iu rikthyer hapësira të tjera publike qytetarëve durrsakë.

Ambasada e SHBA në Tiranë ka dhënë një lajm të mirë për të gjithë studentët duke ofruar mundësinë për të kaluar verën në SHBA si dhe për