Durrës, trajnohen infermieret e qendrave shëndetësore (VIDEO)

Postuar: 11/12/2017 - 18:18

   Infermierët dhe mamitë e qendrave shëndetësore të qarkut Durrës janë mbledhur paraditen e sotme në një takim trajnues me temë “Kujdesi për parandalimin e infeksioneve spitalore”.

Sistemi shëndetësor është gjatë gjithë kohës në fokus të diskutimeve dhe kritikave të qytetarëve, ku një nga problemet më shqetësuese mbetet cilësia.

Sipas Lutfi Lami, kryetari i Urdhrit të Infermierëve të Shqipërisë për qarkun Durrës, ky trajnim është një hap më shumë i hedhur drejt shërbimit të kërkuar nga pacientët.

Sistemi shendetësor, në ditët e sotme, po përballet gjithnjë e më shumë me largimin e mjekëve dhe infermiereve drejt vendeve të BE-së, për shkak të kushteve dhe pagave që ofrohen.

Sipas Natasha Paço, drejtore e FSDKSH Durrës, reformat që do të ndërmerret në këtë fushë do të bazohen mbi 3 shtylla kryesore:
Efikasiteti, Shpëtimi i jetëve njerëzore dhe Cilësia.

Ndërsa për kryetarin e Urdhrit të Infermierëve të Shqipërisë, Sabri Skënderi, edukimi në vazhdim po kthehet në mision. Ky trajnim i bazuar mbi një cikël leksionesh u shoqërua edhe me diskutime nga pjesëmarrësit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Në një kohë kur Anna Nordstrom, vajza e biznesmenit të ndjerë Vebi Veliaj, ka fituar dëshminë e trashëgimisë në gjykatën e Tiranës, dh

   Një 18-vjeçare nga Shqipëria është krenaria e kolegjit St. Francis në Brooklyn për këtë vit.

   Metodi Marku, shprehet se fundjava do të shoqerohet me reshje të dendura shiu të cilat mund të shkaktojnë përmbytje sidomos në zonën e

   Shërbimi i Urgjencës në Pediatrinë e QSUT po përballet me një fluks tepër të lartë urgjencash, pasi për shkak të gripit sezonal, numri

   Ditën e sotme, Departamenti i Pedagogjisë i FE të UAMD-së organizoi në Muzeun Arkelogjik të qytetit të Durrësit, workshop-in “Gjer

   Arrin në 20 numri i të prekurve nga virusi i fruthit në vendin tonë.

Detaje të reja janë mësuar sa i përkes sasisë së heroinës që u kap në autobusin e linjës Korçë – Selanik gjatë kontrollit në Kapshticë.

Flutura Kona, kryetare e grupit të Këshilltarëve të LSi- së në Këshillin Bashkiak të Durrësit, është shprehur kundër ndërtimit të projekt

Ministria e Drejtësisë me qëllim përmirësimin e kushteve dhe rritjen e parametrave të sigurisë në Institucionet e Ekzekutimit të Vendimev

Pas tentativës dhe kërcënimit se nëse nuk do të takonte Arta Markun do të vetëflijohej, kryeprokurorja ka pritur në një takim një çift ng