Durrës, u dëmtuan nga tërmeti, shemben me eskavator pallatet (VIDEO)

03/08/2020 - 13:13

Ashtu siç u njoftua një ditë më parë, paraditen e sotme IKMT dhe IMTV në bashkëpunim me Policinë Bashkiake Durrës kanë nisur shembjen e dy pallateve në lagjen nr.18.

Objektet 5 katësh, të cilët ishin dëmtuar rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit 2019, janë prishur me mjete të rënda, në zbatim të ekspertizave të thelluara të hartuara nga Instituti i Ndërtimit në Tiranë.

Kryeinspektori i IMTV-së vendore, Ardian Halili tha së në këtë lagje janë gjithsej 3 objekte për t'u shembur, nga 8 që janë vendosur nga Këshilli Bashkiak Durrës.

"Në këtë lagje kemi 3 objekte për të shembur, në vijimësi do vazhdojmë edhe me pjesën tjetër, 5 objektet e tjera për t’i shembur në mënyrën manuale me eskavator."

Halili tha aksioni i shembjes do të vijojë në Kullë dhe Sukth ndërsa bëri me dije se deri më tani, në Manzë janë shembur 9 pallate, të klasifikuara me rrezikshmëri për jetën për shkak të dëmeve të pësuara nga lëkundja sizmike.

Kujtojmë që godinat e shembura sot,  janë pallate, të cilat me vendim të Këshillit Bashkiak Durrës do të rindërtohen po në truallin ekzistues.

-Objekt ekzistues pallat 5 katësh, Rajoni 4, zona kadastrale 8511, rruga “A.Goga” lagjia 18, nr.120.

-Objekt ekzistues pallat 5 katësh, Rajoni 4, zona kadastrale 8511, rruga “A.Goga” lagjia 18, nr.130.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vendi ynë mbetet në mbizotërimin e kthjellimeve të pakta dhe vranësirave të shpeshta të cilat do të sjellin reshje shiu në ultësirën Perë

Gjykata e Lartë ka kaluar për gjykim dosjen penale ndaj ish- ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri dhe ish-drejtorit të policisë së Vlorë

Ditën e sotme ka ndërruar jetë mësuesi dhe inxhinieri i njohur Bashkim Sefa.

Policia italiane ka zhvilluar një megaoperacion dhe ka vënë në pranga një grup shumë të madh personash si të përfshirë në grupin mafioz i

Gjykata Kushtetuese do të kalojë për shqyrtim kërkesën e drejtuar nga Presidenti Ilir Meta, në lidhje me paligjshmërinë e shembjes së Tea

Ambasada gjermane në Tiranë, me anë të një lajmërimi për mediat, bën me dije se nga data 24 janar 2021, të gjithë ata persona që duan të

Policia e Shtetit njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë ndëshkuar me masë administrative 462 shtetas, pasi nuk zbatuan masat anticovid

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 3314 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 739 qytet

Sipas llogaritjeve të IGJEUM, përgjatë datave 23 deri më 26 janar priten reshje intensive, të cilat do të jenë më të përqendruara në veri

Prokuroria e Posaçme kundër krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka zgjatur me tre muaj pezullimin nga detyra të Artan Shkëmbit, zv.drej