Durrësi i Ri apo një vend i shkretë e i humbur?! (FOTO+VIDEO)

16/11/2018 - 16:59

Një pjesë e rrugëve të ish-Kënetës apo "Durrësit të Ri" siç e quajti kohë më parë kreu i qeverisë, vijojnë të jenë të parregulluara e të pa ndriçuara. Kjo zonë ndodhet vetëm pak kilometra larg nga qendra e Durrësit, por infrastruktura e munguar të çon tutje qytetit bregdetar.

Pamjet e paraqitura nga "DurrësLajm", vijnë nga rruga "Danubi" në lagjen 14, ku vende-vende i vetmi ndriçim është ai që vjen nga banesat. E siç mund ta shikoni në videon e mëposhtme, banorët gjejnë ngushëllim nga drita e telefonit për të ecur në terr të plotë.

Ashtu si shumë investime të tjera në vend, edhe një pjesë e rrugëve të asfaltuara e të pajisura me shtylla ndriçimi të Ish-Kënetës u inauguruan në prag zgjedhjesh për të mos u kujtuar më për pjesën që mbeti, gjatë mandatit të siguruar.

Errësira mbretëron kudo, çka rrit rrezikshmërinë e vjedhjeve të cilat nuk janë të pakta në këtë zonë apo edhe të ngjarjeve më kriminale.

Por edhe nëse lëviz gjatë ditës në këtë rrugë, sërish situata është shqetësuese për banorët pasi mungon infrastruktura. Ndërhyrja e fundit është kryer kohë më parë nga vetë qytetarët me të ardhurat e tyre, ku siç duket në foto ngjason me rrugën e një vendi të shkretë e të humbur.

Problematike situata bëhet sidomos në kohën e reshjeve, ku në shumë raste, përmbytja e rrugëve nga shirat ka penguar edhe nxënësit të ndjekin mësimin në shkollë, pasi bëhen të pakalueshme.

Nga burime zyrtare pranë njësisë administrative nr.6, mësohet se për të disatën herë, kryetarit Vangjush Dako i është dërguar një kërkesë ku kërkohet përfshirja e një fondi në buxhetin e bashkisë, për të rregulluar rrugët e mbetura në gjendje mjerane, por deri më sot, një vendim i tillë ende nuk është shqyrtuar në Këshillin Bashkiak.

Ndaj edhe banorët duhet të presin zgjedhjet e qershorit të 2019-ës, kohë ndoshta kur problemi i tyre mund të marrë zgjidhje!

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas lidhjes me “Skype” në emisionin “Dritare me Rudinën”, ish-zv.ministri i Arsimit, Taulant Muka ka zbuluar se një nga të ftuarat në stu

Një studente është shprehur në studion e emisionit “Opinion” në Tv Klan se është shkëputur nga shkolla për shkak të kushteve të rënda eko

E ftuar në emisionin “Opinion”, një lektore e UAMD-së doli haptazi në mbështetje të kërkesave të studentëve dhe ndërsa nënvizoi faktin se

Agjencia e njohur e lajmeve, Reuters, ka publikuar një raportim në lidhje me protestën e studentëve në Shqipëri

Pasi qëndruan për disa orë para Ministrisë së Arsimit ku nuk morën përgjigje për 8 kërkesat e tyre, një grup studentësh u stacionuan para

Pas skandalit të publikuar nga emisioni ‘Të paekspozuarit’ në ‘News24’ në lidhje me kompaninë Dunwell Haberman, e cila fitoi lotin e parë

Kryeprokurorja e Përgjithshme, Arta Marku ka përshëndetur krijimin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë pas zgjedhjes së anëtarëve, duke e

Në Shqipëri janë shtuar pyetjet rreth firmës së regjistruar në Delaware të SHBA, Dunwell Haberman, e cila përmes falsifikimit të dokument

“Kemi të gjitha arsyet të protestojmë”. Me këto fjalë i janë drejtuar shumë qytetarë durrsakë që ishin dalë të protestonin kryem

Rreth dy orë ka zgjatur komunikimi mes studentëve para godinës së Ministrisë së Arsimit dhe të gjithë së bashku kanë rënë dakord për përs