Durrësi kthehet në kantier ndërtimi, Dako: Punimet përfundojnë para sezonit turistik (VIDEO)

15/04/2019 - 20:18

Qyteti i Durrësit është kthyer në një kantier ndërtimi, pasi njëkohësisht po rikonstruktohen 8 akse kryesore. Bëhet fjalë për gjashtë rrugë brenda për brenda qytetit, të cilat po frezohen dhe po riasfaltrohen.

Rruga “Zef Ujkaj”, rruga “Kristo Sotiri”, rruga “Aleksandër Goga”, rruga “Albania” në zonën e ish-Kënetës dhe rruga “Mujo Ulqinaku” janë akset, ku janë përqëndruar punimet.

Kryetari i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako thotë se brenda një muaji të gjitha këto rrugë do të jenë të përfunduara dhe të asfaltruara. Sipas tij, punimet do ecin me ritme shumë të shpejta që puna të përfundojë para nisjes së sezonit turistik, me qëllim qw të mos krijohet kaos në trafik.

Sakaq, në zonën midis rrugës “Egnatia” dhe rrugës “Mars ‘91” që është rruga paralel me portin është asfaltuar dhe e njëjta gjë është bërë edhe në rrugët “Liburnika” dhe “Hafiz Ali Podgorica” që gjenden midis 2 qendrave tregtare të qytetit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prokuroria për Krime të Rënda do të nisë marrjen e dëshmive për grabitjen e 9 prillit në Rinas.

Kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako iu ka uruar të gjithë besimtarëve katolikë festën e Pashkëve.

Perëndimi i diellit e ka bërë optimist avokatin Spartak Ngjela se në Shqipëri po perëndon edhe korrupsioni shtetëror 100 vjeçar.

Sipas parashikimeve të MeteoAlb, këtë të diel kushtet atmosferike të qëndrueshme do të diktojnë mot të kthjellët në të gjithë vendin.

Të dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se caktimet e përkohshme të kryera nga Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku dhe më

Më 26 maj, në të njëjtën kohë me zgjedhjet evropiane do të mbahen zgjedhjet lokale në Itali.

Moti i keq me shi dhe temperatura e ulëta na ka thënë “mirupafshim”, të paktën për këtë javë.

Kur na ndajnë vetëm pak javë nga zgjedhjet vendore të 30 qershorit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka pezulluar procedurën e tenderit për