Durrësi mbulohet nga plehrat, koshat e rrugët plot! (VIDEO)

06/06/2020 - 13:10

Gjendja mjedisore në Durrës sa vjen e rëndohet nga mbetjet urbane që kanë pushtuar qytetin pasi nuk janë mbledhur nga mjetet e ndërmarrjes së pastrimit të bashkisë. 

Mungesa e një vendgrumbullimi, pas kthesës së projektit për dërgimin e mbeturinave në Sharrë, ka bërë që mbetjet të derdhen kudo rrugëve të Durrësit.

Kazanët janë të tjembushur, njësoj edhe trotuaret dhe mbeturinat kundërmojnë erë pasi nuk pastrohen prej ditësh, në një kohë ku për shkak të pandemisë rekomandohet pastërti maksimale.

Anulimi i vendimit për të dërguar mbetjet urbane të Durrësit në landfillin e Sharrës, (pas mbylljes së atij në Porto Romano për t'u kthyer në park) dhe krijimin e një pike grumbullimi në Sukth bëri që për ditë më radhë banorët e kësaj zone të ngrihen në protestë.

Ata ndaluan dhe bllokuan 12 kamionë me mbeturina duke mos lejuar shërbimet e komunales t'i depozitojnë aty.

Nga ana tjetër, Bashkia e Durrësit njoftoi dy ditë më parë se "është në bisedime me qeverinë shqiptare për të zgjidhur përfundimisht problemin se ku do të depozitohen mbeturinat e bashkisë së Durrësit. Po kështu bashkia e Durrësit i ka kërkuar Ministrisë së Financave një fond të posaçëm që do të bëjë të mundur depozitimin e mbetjeve në vendpozitimin më të afërt me Durrësin."

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, thotë se për shkak të numrit të lartë të rasteve të reja me koronavir

Komisioni për Ekonominë dhe Financat, dhe deputetët e Qarkut të Durrësit, nën drejtimin e kryetares së Komisionit, znj.

Komisioni Evropian ka prezantuar vlerësimin e tij për përmbushjen e kërkesave për mekanizimin e mbajtjes së liberalizimit të vizave me Sh

Gjykata e Durrësit ka lënë në burg 56-vjeçarin me iniciale R.S., i cili akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave të mitur

Sot u zhvillua mbledhja e dytë e Komitetit Rajonal për Zhvillimin e Turizmit, nën drejtimin e Prefektit të Qarkut Durrës Roland Nasto, ku

COVID-19 futet në gjykatën e posaçme kundër krimit e korrupsionit duke pezulluar proceset gjyqësore për ditën e sotme, pasi ka prekur një

Ushtria shqiptare ka zhvilluar dje një operacion për pastrimin e ishullit të Sazanit nga municionet luftarake të depozituara atje ndër vi

Ambasada gjermane në Shqipëri paralajmëron qytetarët e saj lidhur me udhëtimet drejt vendit tonë duke paraqitur kornizën e situatës me pa

Nga 90 rastet e reja me koronavirus të identifikuar në të gjithë vendin, 15 janë regjistruar në Durrës.