Durrësi me reshjet më të shumta/ Çfarë ndryshimesh do presim nga moti në vazhdim

21/05/2020 - 16:33

Pas disa ditëve me mot të qëndrueshëm vendi ynë sot u ndikua nga kalimi i një fronti të ftohtë atmosferik. Kjo sipas Sherbimit Meteorologjik Ushtarak bëri që moti në pjesën e parë të ditës të jetë me vranësira mesatare dhe të dendura shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme e lokalisht të vazhdueshme me intensitet të ulët deri mesatar.

Reshjet kanë qenë në formën e shtrëngatave dhe stuhive, ndërsa njëkohësisht edhe ajri mbi vendin tonë për shkak të këtyre reshjeve është pastruar nga sasia e lartë e pluhurit dhe rërës.

Sasia më e lartë e reshjeve deri në këto momente u regjistrua në qytetin e Durrësit me 20.2 mm shi pasuar nga kryeqyteti me 15.6mm dhe në qytetet e tjera më pak se kjo sasi reshjesh. Sa i përket temperaturave në mesditë ato nuk i kaluan vlerat prej 26-27ºC, ndërsa dita do të mbyllet me kthjellime në zonën e veriut dhe atë të qendrës, ndërsa në zonën e jugut mot me vranësira mesatare deri të dendura shoqëruar me reshje shiu.

Por si do të vijojë moti për ditën e nesërme? Për shkak të depërtimit të masave ajrore të qëndrueshme moti do të jetë i kthjellët në të gjithë territorin përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare në relievet malore.

Temperaturat në vlerat minimale parashikohen nga 10ºC në zonat malore deri në 15ºC në ato të ulëta dhe ato bregdetare. Në vlerat e mesditës temperaturat parashikohen me rritje duke prekur vlerat nga 24ºC në relievet malore deri në 30ºC në ato të ulëta dhe ato bregdetare.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Arqipeshkëvia Metropolitane Tiranë – Durrës, njofton se Imzot George Frendo është shëruar nga koronavirusi.

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2.253 testime, prej të cilave 133 janë testime janë kryer për ars

Një tjetër mjek ka humbur jetën. Është ndarë nga jeta sot në moshën 67- vjeçare mjeku pediatër nga Kavaja, Hidajet Deda.

Vijojnë kontrollet nga Policia e Durrësit për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Policia e Durrësit dhe polumbarët janë vënë kërkim të një 32-vjeçari, i cili ka humbur kontaktet që nga dita e djeshme kur hyri në det pë

Shqipëria përkujton sot 76-vjetorin e çlirimit nga pushtuesit nazifashistë në Luftën e Dytë Botërore.

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë një mot të vranët dhe me reshje në të gjithë terr

Shqiptarët renditen të dytët në Itali sa i përket numrit të punëtorëve të rregullt e që kontribuojnë në sigurimet shoqërore.

Nga 15 tetori kur hyri në fuqi akti normativ për mbajtjen e detyruar të maskës në rrugë e deri më sot, janë vendosur thuajse 19 000 gjoba

Situata e infektimeve nga Covid në Shqipëri vijon të paraqitet e rënduar. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar se në 24 orët e fundit ja