Durrësi tejmbushet me turistë të huaj e vendas (VIDEO)

16/06/2019 - 21:49

Jo vetëm bregdeti i Durrësit por edhe objektet historike dhe arkeologjike janë shumë të vizituar në këtë sezon veror.

Të gjithë që vijnë këtu përpiqen të marrin me vete kujtimet më të bukura nga një qytet me histori tre mijëvjeçare, qoftë nëpërmjet fotografimit të qytetit dhe objekteve që e përfaqësojnë atë qoftë edhe nga vizitat që bëjnë duke i memorizuar ato në mendje.

Sllovakët, polakët, dhe izraelitët që kanë ardhur edhe më parë, tani janë bërë bashkë me hungarezët dhe çekët. Përgjatë bregdetit, gjen shumë turistë nga vendet nordike, ashtu sikundër në amfiteatër interesi është shumë i madh për ta vizituar.

80 për qind e pushuesve në hotelet e plazhit të Durrësit janë të huaj. Sipas menaxherëve të hoteleve, pushuesit nga Kosova kanë ardhur pas muajit të Ramazanit.

Ndryshe nga një vit më parë, pushuesit në Durrës këtë vit kanë ardhur më herët. Që në mars një pjese e tyre nisën plazhin duke përfituar edhe nga çmimet e leverdisshme.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të karakterizohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësira.

Gjykata e Krimeve të Rënda do të vendosë sot për fatin e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Matthew Palmer, i dërguar i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor i tha Zërit të Amerikës se administrata amerikane mb

Pas denoncimit të skandalit nga emisioni “Stop” në Tv Klan, policia e Elbasanit ka ndaluar pedagogun Denis Himçi.

Rruga “Pavarësia” që çan përmes plazhin e Durrësit nis nga Ura e Dajlanit dhe përfundon në vendin e quajtur Plepa, në një gjatësi prej ve

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, thotë se qeveria federale ka vendosur pro hapjes së negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Arba Kokalari zyrtarja e lartë me origjinë shqiptare është zgjedhur Zëvendës Presidente e Parlamentit Europian për Partitë Popullore.

Komisioneri Publik ka ankimuar në KPA vendimin e KPK, për konfirmimin në detyrë të gjyqtares Regleta Panajoti.

Bundestagu gjerman voton me 26 shtator për çeljen e negociatave me Shqipërinë.

Kryetari i Bashkisë së Vaut të Dejës, Mark Babani, i denoncuar nga opozita se ka fshehur një dënim në Itali, ka dorëzuar shenjat e gishta