Durrsakja 25-vjeçare zgjidhet këshilltare bashkiake në Itali

26/09/2020 - 20:58

Votat për referendumin mbi shkurtimin e numrit e deputetëve dhe senatorëve kanë përfunduar për gati një javë, ku “Po”-ja fitoi bindshëm.

Në të njëjtën kohë, u mbajtën votimet gjithashtu për të zgjedhur përsëri presidentët dhe këshillat e shtatë rajoneve, por gjithashtu kryetarë të shumtë të bashkive dhe këshilltarë bashkiakë.

Miliona kandidatë u regjistruan në lista të ndryshme dhe më në fund disa arritën të zgjidhen dhe disa jo. Është shumë interesante të kuptohet se çfarë e shtyn një person të kandidojë për zgjedhje, me pak fjalë, për të kuptuar qëllimet e tij, zgjedhjet, punën përgatitore dhe më në fund të kapë emocione dhe mendime kur të zgjidhen.

Fabjola Kodra, e lindur në Durrës 25 vjet më parë, në zgjedhjet e fundit në bashkinë e Vinjolës (Vignola), provinca e Modena në Emilia-Romagna, ishte e dyta më e votuar në listën e saj me 160 preferenca (6 më pak se e para e zgjedhur) në një bashki me 25,622 banorë.

Fabjola është një vajzë e re e brezit të dytë të emigrantëve, të asaj brezi që kanë lindur ose që kanë mbërritur në Itali si fëmijë, duke ndjekur pjesën më të madhe të trajnimeve në shkollat, institutet dhe universitetet italiane, njoftoi portali “Albania News”.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mëngjesin e kësaj të shtune është hapur spitali COVID-3 në vendin tonë, i cili do të shërbejë për trajtimin e pacientëve të infektuar me

Kryeprokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela i ka kërkuar Inspektorit të Lartë të Drejtësisë nisjen e procedurës së inspektimit për hetimin

Gazetari shqiptar i emisionit italian, "Le Iene", Taulant Kopliku ka dhënë një lajm të mirë se autoritetet e kampit Roj, në Siri kanë gje

Territori shqiptar këtë të shtunë mbetet në prezencë të kthjellimeve dhe vranësirave kalimtare në Ultësirën Perëndimore.

Një tjetër ligjvënës është infektuar me Covid-19.

Ditën e sotme, 30 tetor 2020 ka mbyllur sytë ish-drejtoresha e NISh-Cigares Durrës "Telat Noga", inxhinierja kimiste Ylfete Laçi, 76 vjeç

Zija Alhysa, kryetar i Konfederatës së Sindikatave në Durrës në një lidhje online në ABC News, denoncoi përsëri mungesën e tamponëve, në

Edi Rama ka autorizuar Klodian Zoton për trajtimin e inerteve të objekteve të shembura nga tërmeti në Durrës.

Ditën e sotme është ndarë nga jeta ish-elektriçisti i spitalit të Durrësit Bilal Luku.

Ministria e Shëndetësisë nuk ka pranuar kërkesën e Ministrisë së Arsimit, Rinisë dhe Sporteve, për të lejuar që javën e parë të nisjes së