Dy muaj pas tërmetit/ Dy operacionet që arrestuan 38 persona në Tiranë e në Durrës, vetëm 12 vetë në burg

28/01/2020 - 09:25

Dy muaj nga tërmeti 6.4 ballë i rënë në 26 nëntor 2019 në Durrës, momentalisht në qeli ka vetëm 12 vetë të arrestuar dhe 9 persona në kërkim. Hetimet që nisën me shumë vrull nga katër prokuroritë e rretheve Durrës, Tiranë, Krujë dhe Lezhë, gjatë këtyre dy muajve kanë konkretizuar, vetëm dy operacione policore, ku në total janë arrestuar 38 persona. Ndërsa në burg vijojnë të qëndrojë 5 persona në Durrës të akuzuar për “Vrasje me dashje të kryer në mënyrë indirekte” dhe 7 persona në Tiranë të akuzuar për “Shpërdorim detyre” dhe “Falsifikim dokumentash”.

Vetëm gjatë operacionit të parë në Durrës u arrestuan 8 persona, ku aktualisht Albrend Qetka, Nevjana Isufi, Ahmet Doda janë liruar. Nga ana tjetër në Lezhë dhe në Krujë, e cila ka dhe dëmet më të mëdha në njerëz dhe dëme materiale, ende nuk është konkretizuar një operacion arrestimesh të individëve që dyshohet të kenë abuzuar më ndërtimet në këto zona. Momentalisht në burg për shkak të dëmtimeve të shkaktuar nga tërmeti i 26 nëntorit 2017 në Tiranë, po mbahen të izoluar Hodo Gjoni, Artur Skela, Fejzi Dyrmishi, Naim Shehi dhe Gëzim Shkalla. Mes personave të arrestuar dhe që vijojnë të jenë në qeli, janë dhe dy ish-drejtues komune Kashar dhe Farkë, Besnik Fuçia e Fatbardh Plaku.

Ndërsa gjykata e Tiranës ka liruar pjesën më të madhe të biznesmenëve dhe arkitektëve si dhe një ish-kryetar komune në Farkë, me emrin Faik Fejzo, duke caktuar për ta masën e “arrestit në shtëpi”. Ndërkohë prej dy muaj ende pa konkretizim të hetimeve në arrestime është prokuroria dhe policia e Krujës, zonë kjo në të cilën pati bilanc më të madh në viktima, plot 26 njerëz të vdekur, ku pjesa dërmuese ishte në njësinë administrative Thumanë. Shumë shpejt, në muajin shkurt 2020 prokuroria e Durrësit, që ka në objeksion të hetimeve dhe shumë ndërtesa të dëmtuara rëndë nga tërmeti, pritet të finalizojë një operacion të dytë, për arrestimin e zyrtarëve të bashkisë Durrës dhe përgjegjësve të tjerë, që kanë abuzuar me detyrën në miratimin e lejeve të ndërtimit dhe zbatimit të planimetrive urbanistike në terren. 

Të arrestuar në Durrës

Ruzhdi Xheka

Klajdi Lame

Albrent Qetka i liruar

Defrim Selami

Nevjana Isufi e liruar

Avdulla Osmani

Kujtim Hasa

Ahmet Doda i liruar

Në kërkim në Durrës

1.Arben Qato pronar i Vila Palma

2. Dëshira Qato-shefe e urbanistikës në Kavajë (Gruaja e Arben Qatos)

3. Aldo Dakovelli, shef sektori në Kadastrën e Durrësit

4. Artemis Malko punonjës terreni në Kadastrën e Durrësit

5. Artur Cela, ish-drejtori i INUV

6. Flamur Gjuzi, ish-drejtori i ALUIZNIT Durrës, dhe ish-kandidat i LSI për deputet

7. Artur Terziu, pronari i “Bar Barons”

8-9. Dy ndërtuesit e banesës së familjes Lala në Kënetë

Në Burg në Tiranë

1-Hodo Gjoni arrest burg

2- Artur Skela- Arrest me burg

3- Fejzi Dyrmishi - Arrest me burg

4- Besnik Fucia, ish-krye komunari i Kasharit- Arrest me burg

5 -Naim Shehi- Arrest me burg

6- Gezim Shkalla - Arrest me burg

7- Fatbardh Plaku, ish-krye komunari i Farkes- Arrest me burg

Detyrim paraqitje në Tiranë

1-Anila Harxhi- Detyrim paraqitje

2-Reis Muca- Detyrim paraqitje

3-Merita Kushe- Detyrim paraqitje

4-Hekri Disha- Detyrim paraqitje

5-Bukurie Halili- Detyrim paraqitje

6-Adhurim Qehajaj- Detyrim paraqitje

7-Stela Maze- Detyrim paraqitje

8-Zhaneta Tagani-Detyrim paraqitje

9-Shpëtim Kërçiku- Detyrim paraqitje

10-Jan Ikonomi- Detyrim paraqitje

11-Ermir Cina- Detyrim paraqitje

“Arrest shtepie” në Tiranë

1-Faik Fejza- Arrest shtëpie

2-Ndoc Pepkolaj- Arrest shtëpie

3-Mehmet Felahi- Arrest shtëpie

4-Agim Eski- Arrest shtëpie

5- Pëllumb Korfuzi- Arrest shtëpie

6- Qiriako Gjergo- Arrest shtëpie

7- Asqeri Xhanari- Arrest shtëpie

8- Vjollca Hoxholli- Arrest shtëpie

9- Ali Dyrmishi- Arrest shtëpie- Aktualisht në spital me probleme shëndetësore

10- Shefqet Doda-Arrest shtëpie

11- Gerti Qalliku- Arrest shtëpie

12- Luan Beta-Arrest shtëpie.

/Shqiptarja.com

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy të rinjtë që i ndërprenë fjalën kryeministrit Edi Rama gjatë ceremonisë së diplomimit së studentëve të Mjekësisë janë shoqëruar për në

Kryeministri Edi Rama po mbante një fjalim në Pallatin e Kongreseve ku po zhvillohej ceremonia e diplomimit në studentëve të Mjekësisë, k

Në një takim me operatorët turistikë që operojnë përgjatë vijës bregdetare të Kavajës dhe Rrogozhinës, ku të pranishëm ishin edhe drejtue

Është mbyllur afati i tenderimit për ndërtimin e Hekurudhës Tiranë – Durrës dhe një zgjatimi të ri Kashar-Rinas.

Gjykata e Durrësit ka caktuar në mungesë masën "arrest me burg" për disa persona të shpallur në kërkim në sajë të mega-operacionit të ndë

Motra e moderatores së njohur shqiptare, Sonila Meço, Rezarta Reimann po rikandidon për t’u bërë anëtare e Këshillit Bashkiak në Nurenber

SPAK kërkon sekuestrimin e 8 pronave në Shqipëri në kuadër të Operacionit Forca e Ligjit. Nga data 7 shkurt deri më tani, OFL ka dërguar

Protokolli i Sesionit të 6-të të grupit të përbashkët të punës për bashkëpunim ekonomik mes Shqipërisë dhe Çekisë është nënshkruar në Pra

Bota i dha 1.15 miliardë euro donacione dhe kredi qeverisë Rama për rindërtimin e vendit pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit të 2019-

Policia e Shtetit ka reaguar për sasinë e madhe të kokainës që u kap në Maqedoninë e Veriut, e cila kaloi përmes Shqipërisë.