Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

E njëjta panoramë e shëmtuar! Rruga në Currila e përmbytur nga balta (VIDEO)

11/01/2021 - 09:30

Zonës së Currilave i rikthehet e njëjta panoramë e shëmtuar, ku sa herë ka reshje të vazhdueshme shiu, balta pushton rrugën për shkak të rrëshkitjes së dherave të kodrës.

Ky problem shqetësues sidomos për banorët, vijon prej kohësh për këtë zonë, pasi Kodër Vila prej disa vitesh vuan pasojat e erozionit dhe përbërja e saj argjilore ka sjellë shkarje dherash.

Reshjet e dendura të shiut kanë bërë që rrëshqitjet e dherave të kodrës argjilore të jenë masive, e të përfundojnë ashtu si dikur, në mes të rrugës, duke bllokuar dhe kalimin e këmbësorëve dhe të automjeteve.

Në Kodër Vilë u investuan në vitin 2015 rreth 2.3 milionë euro për rehabilitimin e kodrës me mbjelljen e pemëve dhe vendosjen e rrjetave të telit, si dhe ndërtimin e një shëtitoreje e cila përshkonte të gjithë këtë zonë.

Por ky investim nuk ishte jetëgjatë, pasi pa mbushur një vit, rrëshqitjet e dherave e prishën të gjithë strukturën e tarracimeve dhe të disiplinimit të ujërave; rrëshqitjet e dherave dëmtuan në mënyrë të pariparueshme shtratin e shëtitores por edhe muret mbajtëse dhe gjithçka tjetër.

Prej aso kohe, askush nuk ka vënë më dorë dhe as nuk ka kthyer kokën ndokush nga drejtuesit për të parë se në çfarë gjendje përfundoi kodra e Currilave, lulishtja e inaguruar nga kryeministri Edi Rama në zgjedhjet e qershorit të 2015-s.

Që nga koha e ndërtimit të lokaleve buzë detit në gjatësinë e rrugës nga Brryli për në Currila, kjo shëtitore mbetet më e frekuentuara.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasadorja amerikane Yuri Kim është shqetësuar nga titujt e mediave pas një interviste të saj lidhur me zgjedhjet në Shqipëri.

Për ambasadoren e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, “blerja e votës është krim”.

Ditën e nesërme (e mërkurë), në orën 12.00, Këshilli Bashkiak Durrës do të zhvillojë një mbledhje jashtë radhe, ku në rendin e ditës janë

Dy persona janë shpallur në kërkim nga policia e Kurbinit pas konfliktit të ndodhur sot në qendër të Mamurrasit, ku mbetën të plagosur dy

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 5 persona nga COVID-19, ndërsa janë raportuar 234 raste të rej

Zv/ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka deklaruar në komisionin e Ekonomisë së kryeministri Edi Rama ka meritë të veçantë për sigu

Komandohet kryetarja e Njësisë Administrative nr.6 në Bashkinë Durrës.

Gjykata e Durrësit ka dhënë masën e sigurisë "arrest me burg" për Erion Petin dhe Klaudio Xibrakun, administratorë të kompanisë, në konte