Edhe Shqipëria në stërvitjen ushtarake detare bullgare dhe të NATO-s “Briz 2019”

12/07/2019 - 18:28

Ministria bullgare e Mbrojtjes njofton se në periudhën 12-21 korrik 2019, në Bullgari zhvillohet stërvitja ushtarake e marinës luftarake bullgare dhe me pjesëmarrjen e vendeve të NATO-s “Breeze 2019”. Shtabi në qytetin-port detar të Varnës bërë të ditura të gjitha zonat e përfshira në stërvitje në pjesën bullgare të Detit të Zi dhe në zonën ekonomike ekskluzive. 

Marrin pjesë 12 shtete-anëtare të NATO-së me 27 anije, 5 avionë, 6 helikopterë dhe 2 257 ushtarakë nga Bullgaria, Shqipëria (me oficerë të shtabit të Forcës Detare të Plepave, Durrës), Belgjika, Briatnia e Madhe, Greqia, Italia, Kanadaja, Polonia, Rumania, SHBA-ja, Turqia, Franca, Grupi i dytë i përhershëm i anijeve të NATO-s dhe Grupi i dytë i përhershëm i NATO-s kundër minave.

Në stërvitje do të marrin pjesë 132 përfaqësues të lartë të 21 agjencive qeveritare të vendeve anëtare, 4 ministra, përfaqësues të qeverisë bullgare, organizatave joqeveritare dhe private.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

"Unioni i Bashkive dhe Komunave Shqiptare në Rajon" u mblodh në ambientet e Bashkisë së Tiranës, për të diskutuar dhe ndërtuar startegjin

Këtë të premte, vendi do të karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme, sidomos në zonat veriore.

Liderët e vendeve anëtare të BE janë mbledhur në Bruksel në samitin që pritet të marrë edhe vendimin final sa i përket çeljes së negociat

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka folur në lidhje me negociatat me Tiranën e Shkupin, duke u shprehur se sinjale

Në zbatim të Strategjisë Kombëtare të Luftës Kundër Trafikimit të Personave, sot u organizua një takim me Tryezën Teknike nën drejtimin e

Goditet një tjetër grup që ushtronte veprimtari kriminale në fushën e vjedhjes së pronës në Durrës.

Aplei i Krimeve të Rënda ka hedhur poshtë kërkesën e Klement Balilit për të fituar pafajësinë, duke lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së S

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka ndryshuar thuajse të gjithë drejtorët e burgjeve në mbarë vendin.

Ka pasur informacione se Marsida Qatja do të udhëtonte jashtë vendit, e për këtë arsye, Prokuroria e cila e ka marrë në hetim, i ka hequr

Kuvendi i Shqipërisë po miraton një projektligj, i cili rrit kontrollin mbi prodhimin dhe tregtimin e kripës së jodizuar.