Edhe tre raste të tjera infektimi në laboratorin e analizave në Durrës

30/06/2020 - 10:54

Ka shkuar në 5 numri i rasteve të prekura gjatë 24 orëve të fundit me Covid-19 në laboratorin e analizave pranë Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor në Durrës.

Pas dy rasteve të konfirmuara mëngjesin e sotëm, “DurrësLajm” mëson se janë konfirmuar pozitivë edhe 3 raste të tjera.

Pas rastit të parë të regjistruar ditën e enjte të javës së kaluar dhe një tjetër rasti të dalë ditën e diel, mëngjesin e së martës punonjësit e këtij institucioni kanë mësuar se të tjerë persona nga stafi kanë dalë pozitiv me koronavirus duke e çuar në total numrin e të prekurve në shtatë. Mëngjesin e sotëm punonjësit e laboratorit janë njoftuar me SMS që të mos paraqiten në punë.

Burime nga ky laborator, thonë për “DurrësLajm” se vetëm ditën e enjte personeli është pajisur me maska K95, pasi që nga fillimi i pandemisë nuk kanë pasur FFP3 ose maska me valvul, por vetëm nga ato kirurgjikale, dhe ato me numër të limituar.

Po ashtu, punonjësit ankohen se ka pasur mungesa në pajisjet bazë të dezinfektimit si alkool dhe doreza, të cilat shumicën e rasteve i kanë blerë vetë.

M.B.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Më 27 prill 2020, te rruga e tregut të makinave në Durrës, mbetën të vrarë në një atentat dy vëllezërit Besmir dhe Viktor Haxhia.

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj thotë se, rritja e numrit të të infektuarve me COVID-19 gjatë muaj korrik vjen si rezultat i h

Komuniteti i Myslimanëve i Shqipërisë ka marrë disa masa parandaluese dhe vendime kufizuese në lidhje me jetën fetare duke parë gjendjen

Prej ditës së sotme kanë nisur aplikimet për shkollën e policisë për "Patrullë të përgjithshme".

Shfaqen delfinët në bregdetin e Currilave në Durrës!

Kjo javë nis me një tjetër rekord të rasteve të reja me Covid-19.

Posta Shqiptare Sh.A Fililali Durrës do të fillojë shpërndarjen e pagesave të Personave me Aftësi të Kufizuara dhe kujdestarëve të tyre n

Ditën e sotme kanë nisur përgatitet për të rikthyer spitalin "Shefqet Ndroqi", ose siç njihet si Sanatoriumi, në COVID/2.

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar nga kthjellime dhe vranësira, të cilat do sjellin mot të kthjellët por që në zonat malore

Një ditë më parë konspiracionisti, Alfred Cako u shpreh se të sëmurët te Spitali Infektiv infektohen qëllimisht. Kjo deklaratë e tij ka s