Efektivë të Forcës Detare monitorim të rreptë në Durrës, jo vetëm në rrugët kryesore (VIDEO)

01/04/2020 - 17:10

Këtë të mërkurë, efektivë të Forcës Detare janë shfaqur në rrugët e Durrësit për të monitoruar lëvizjen e qytetarëve, garantuar rendin dhe sigurinë.

Efektivët e Forcës Detare, në bashkëpunim me Policinë e Shtetit janë shpërndarë jo vetëm në rrugët kryesore të qytetit bregdetar, por edhe në brendësi të rrugicave në lagje të ndryshme.

Kryeministri Rama pati paralajmëruar më herët se nga e mërkura dhe në vazhdim nuk do të kishte më asnjë tolerim për qytetarët që dalin nga shtëpia pa u pajisur me “leje-dalje” në aplikacionin “E-Albania”, ndryshe nga dy ditët e para të kësaj jave.

Prezenca e shtuar e forcave policore vjen në një kohë kur i gjithë vendi po bën tre javë në shtet-rrethim për shkak të koronavirusit.

Gjatë kësaj periudhë policia ka vijuar kontrollet në të gjithë territorin për zbatimin e masave kundër përhapjes së COVID-19, ndërsa ka ndëshkuar me masë administrative qytetarët që kanë shkelur urdhrin e ndalim-qarkullimit.

Kujtojmë se në Shqipëri deri më tani janë 259 persona të prekur nga Covid-19, 29 prej të cilëve në Durrës, 15 jetë të humbura (2 nga Durrësi) dhe 67 të shëruar.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është zbardhur draft-opinioni i Komisionit të Venecias në lidhje me emërimet në Gjykatën Kushtetuese, e cila ngjalli një përplasje të ash

Një peshkarexhë në Durrës u përfshi nga flakët mesditën e sotme teksa ndodhej 6 milje nga bregu, në drejtim perëndim të Porto Romanos.

Kreu i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, reagoi pas zemërimit që ka shpërthyer në opinionin publik me qëndrimet që mbajti sot, kur justifi

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit sulmoi të premten në një seancë parlamentare online nënën e një fëmije të dhunuar nga ofice

Është zhvilluar me mjete të komunikimit elektronik mbledhja e këshillit bashkiak të Durrësit ku u miratuan disa vendime të rëndësishme si

Nëna e djalit 14-vjeçar të dhunuar pak ditë më parë nga efektivët e policisë ka përgënjeshtruar në një intervistë për Abc News deklaratën

Një konflikt mes anëtarëve të grupit të Avdylajve dhe gardianëve të burgut 313, ka detyruar Drejtorin e Përgjithshëm të Burgjeve të urdhë

Gjatë mbledhjes së komisionit të Sigurisë Kombëtare, drejtori i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu krahas arritjeve të mëdha të institucioni

Këshilli Bashkiak Durrës ka miratuar pikën 9 dhe 10 të rendit të ditës gjatë mbledhjes online të zhvilluar mesditën e sotme.

Që këtë fundjavë hiqen kufizimet e lëvizjes dhe aktiviteteve të biznesit në çdo zonë, por nuk do të lejohet dalja nga perimetri i zon