Efektivë të Forcës Detare monitorim të rreptë në Durrës, jo vetëm në rrugët kryesore (VIDEO)

01/04/2020 - 17:10

Këtë të mërkurë, efektivë të Forcës Detare janë shfaqur në rrugët e Durrësit për të monitoruar lëvizjen e qytetarëve, garantuar rendin dhe sigurinë.

Efektivët e Forcës Detare, në bashkëpunim me Policinë e Shtetit janë shpërndarë jo vetëm në rrugët kryesore të qytetit bregdetar, por edhe në brendësi të rrugicave në lagje të ndryshme.

Kryeministri Rama pati paralajmëruar më herët se nga e mërkura dhe në vazhdim nuk do të kishte më asnjë tolerim për qytetarët që dalin nga shtëpia pa u pajisur me “leje-dalje” në aplikacionin “E-Albania”, ndryshe nga dy ditët e para të kësaj jave.

Prezenca e shtuar e forcave policore vjen në një kohë kur i gjithë vendi po bën tre javë në shtet-rrethim për shkak të koronavirusit.

Gjatë kësaj periudhë policia ka vijuar kontrollet në të gjithë territorin për zbatimin e masave kundër përhapjes së COVID-19, ndërsa ka ndëshkuar me masë administrative qytetarët që kanë shkelur urdhrin e ndalim-qarkullimit.

Kujtojmë se në Shqipëri deri më tani janë 259 persona të prekur nga Covid-19, 29 prej të cilëve në Durrës, 15 jetë të humbura (2 nga Durrësi) dhe 67 të shëruar.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Më 29 maj mbyllet viti shkollor, një vit ky i pazakontë, i zhvilluar muajt e fundit online, për shkak të masave parandaluese për prekjen

Kur u bë e qartë se semestri i dytë i vitit akademik 2019-2020 do të devijonte nga përfundimi i tij normal dhe universitetet kaluan në më

Banorët e kompleksit “Jedas” në Durrës kanë protestuar para bashkisë së qytetit paraditen e sotme pasi kërkojnë sqarim lidhur me procedur

Ambasada amerikane në vendin tonë ka dalë sot me një deklaratë ku në fokus është reforma në drejtësi.

Meteorologia Adjola Bani, në një lidhje direkte me  edicionin e lajmeve në Ora News ka treguar si do jenë temperaturat gjatë kësaj jave d

Ministria e Drejtësisë me anë të një akti normativ, propozon që të nisin gjyqet në vend me rregullat e Covid-19.

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 25 persona.

Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit ka konfirmuar në detyrë komandantin e Gardës së Republikës, Gramoz Sako.

Administrata do të punojë në distancë, çka do të thotë se përgjatë gjithë kohës së pandemisë një pjesë e punonjësve nuk do të shkojnë në

Luan Daci ankimoi vendimin për pezullim nga detyra në Gjykatën Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.