Efektivët e Durrësit festojnë 107-vjetorin e krijimit të policisë me xhepat bosh (VIDEO)

13/01/2020 - 16:07

Drejtoria Vendore e Policisë së Durrësit ka festuar sot 107-vjetorin e themelimit të saj, në një ceremoni të zhvilluar në ambientet e kësaj drejtorie.

Në emër të policisë së Durrësit foli zv.drejtori Gani Zenelaj, i cili tha se "kjo ditë feste na bën të kthejmë kokën pas e të shikojmë brezat që kanë bërë sakrifica sublime siç janë heronjtë e saj që kanë falur edhe jetën për të.

Policia e Shtetit nuk shikohet më si një institucion ndëshkues por si një shërbim ndaj çdo qytetari në shërbim të të drejtave themelore të njeriut. Këtë vit policët e Durrësit ishin në krye të detyrës në mbështeje të njerëzve pas tërmetit të 26 nëntorit".

Prefekti i Qarkut të Durrësit, Roland Nasto tha se "në këtë periudhë një shekullore policia ka bërë një transformim të madh në misionin e saj për garantimin e të drejtave themelore të njerëzve.

Strukturat e policisë as në ditët më të errëta nuk e kanë humbur nocionin e ekzistencës dhe të misionit të saj, madje duke sakrifikuar edhe me jetën e punojësve më të mirë të saj".

Pavarësisht se punonjësit e policisë së Durrësit luajtën një rol kyc në përballimin e post-situatës pas tërmetit të 26 nëntorit, ata nuk u shpërblyen nga ana e Ministrisë së Brendshme, madje për herë të parë nuk morën qoftë edhe një shpërblim minimal për festat e fundvitit.

Bashkia e Durrësit i dha një certifikatë mirënjohjeje drejtorisë së policisë së Qarkut, në shenjë falenderimi për punën e bërë dhe ndihmën e dhënë banorëve të prekur nga tërmeti tragjik.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

 “Unë zgjedh të jetoj e sigurtë”, “Në vend që t’i mësoni djemtë të mos përdhunojnë, mësojini të respektojnë”, “Nuk luhet përdhunimesh

Shembja e pallatit 6 katësh me tritol la pas dëme të konsiderueshme në bizneset pranë objektit në bulevardin e Durrësit.

Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK, ka rrëzuar Policinë e Shtetit për 48 pasuri për të cilat është kë

Ky është momenti i shpërthimit të pallatit të VIP-ave në bulevardin e Durrësit, i cili në një sekondë përfshihet i gjithi në flakë përpar

Shembja e pallatit 6 katësh me tritol la pas dëme te bizneset në bulevardin e Durrësit.

Një re e madhe tymi është formuar pas shembjes me tritol të pallatit 6 katësh në bulevardin "Dyrrah".

Teksa pritet që pallati 6 katësh në qendër të Durrësit të hidhet në erë, qytetarë të shumtë janë afruar pranë kësaj zone.

Afati i pasaportave që do të skadojnë është zgjatur deri më 31 dhjetor të këtij viti.

Bashkia e Durrësit ka reaguar pak minuta më parë në lidhje me çështjen e depozitimit të plehrave të qytetit bregdetar.