Emërohet nënkryetarja e re e Bashkisë së Durrësit

07/10/2019 - 12:03

Emërohet nënkryetarja e re e Bashkisë së Durrësit, Etleva Kondi.

Nënkryetarja nga Tirana zëvendëson në këtë detyrë ish-nënkryetarin Sami Gjergji, i cili ishte një nga dy drejtuesit e lartë të bashkisë që dolën në pension, pas zgjedhjeve të 30 qershorit.

Ajo vjen në këtë detyrë pas një përvoje 24-vjeçare si drejtuese e një sërë sektorësh të rëndësishëm në pushtetin qendror.

Përvoja më e fundit e nënkryetares ka qenë si Drejtoreshë Ekzekutive në Agjensinë Kombëtare të Disporës.

Kondi është gjithashtu eksperte në planifikim strategjik dhe zhvillim, si dhe lektore në disa Universitete në Shqipëri.

CV E PLOTË

Znj. Etleva Kondi ka perfunduar studimet ne Administrim Biznesi (1990 – 1995), ne Universitetin e Tiranes, Fakulteti Ekonomik si dhe eshte Diplomuar njekohesisht ne Drejtesi. Formimin akademik pas-universitar e ka kryer nga Universiteti i Bordeaux, France ne bashkepunim me Universitetin Politeknik Tirane (2003 – 2004), ne degen Menaxhim Nderrmarjesh.

Gjithashtu eshte diplomuar, nga Qendra Nderkombetare e Ekselences ne Slloveni ne “Auditim Publik” Public Accounting. Gjate karieres se saj, Znj. Kondi ka kryer nje sere kualifikimesh ne Europe dhe Shqiperi mbi Menaxhimin e Nderrmarjeve, Transferimin e teknologjise, Menaxhim Financiar, Decentralizimin e Ujesjellesave nga Qeveria Qendrore ne ate Vendore, Studimi i Fizibilitetit dhe vleresimit te projekteve etj.

Znj. Kondi mban dhe titullin Eksperte Vleresuese e Pasurive te Palujtshme. Me nje pervoje njezet e kater vjecare. Znj. Kondi ka qene drejtuese e nje sere sektoreve te rendesishem ne pushtetin qendror. Ajo e ka nisur karreieren e saj ne vitin 1996, ne Ministrine e Privatizimit dhe paralelisht ka qene pjesemarrjese ne Keshillat Mbikqyres te shoqerive aksionere qe ushtrojne aktivitetin e tyre ne sektore strategjike te ekonomise Shqipatre si psh Ujesjellesa, energji, transport ajror.

Ne detyren si Pergjegjese sektori, (Sektori i Privatizimit Strategjike prej 10 vitesh), ka trajtuar dhe shqyrtuar praktika te vleresimit te aseteve shteterore, si ne transformimin e Ndermarrjeve Shteterore ne publike, ashtu edhe ne privatizimet e sekoreve bankare, Transport dhe ne energji. Me tej prej gati 4 vjetesh, prane Agjencise se Prokurimit Publik, ka drejtuar Drejtorine e Interpretimit Ligjor dhe te Shqyrtimit te Ankesave te koncesioneve.

Znj. Kondi ka mbajtur postin e Shefes e PIU-t, prane OST Sh.a., prej 3 vitesh per t’u rikthyer ne Ministrine e Infrastruktures dhe Energjise, prej vitit 2013 ku ajo ka drejtuar per gati gjashte vite Drejtorine e Privatizimit, Prokurimit, Shpronesimeve dhe Koncesionit (me tej Drjetorine e Partneritetit Publik Privat ne Fushen e Infrastruktures dhe Energjise).

Pervoja saj me e fundit ka qene si Drejtoreshe Ekzekutive ne Agjensine Kombetare te Dispores. Znj. Kondi eshte eksperte ne planifikim strategjik dhe zhvillim, dhe lektore ne disa Univeristete ne Shqiperi.

Bashkepunimi i vazhdueshem me organizatat nderkombetare si Cooperazione Italiana, Delegacioni Europian ne Shqiperi, USAID, KfW, GTZ, ka bere te mundur zbatimin e nje sere projektesh te rendesishme, kombetare dhe rajonale. Zoteron shume mire gjuhen italiane, angleze dhe mire ate franceze.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shefja e Shërbimit Infektiv, Najada Çomo i është përgjigjur shefit të kardiologjisë Edvin Prifti, i cili u shpreh se vendi ynë nuk ka kus

Në sheshin “Liria” në Durrës vijojnë përgatitjet për maratonën sensibilizuese të ditës së diel, “Një hap për Durrësin”.

Klubi i qytetit të Peshkopisë, Korabi, i ka shprehur ngushëllimet familjarëve të kryebashkiakut të Rogozhinës Haxhi Memolla për ndarjen n

Përpara Ministrisë së arsimit, ekipi i Qëndresës Qytetare, zhvilloi një protestë kreative në formën e ekspozitës. Njëra pas tjetrës u ren

Është ndarë nga jeta kryetari i Bashkisë së Rrogozhinës, Haxhi Memolla. 

Lista me personat që duhet të justifikojnë pasurinë, për të cilët ka dyshime se forta se është vënë përmes aktivitetit kriminal nuk i kan

Edvin Prifti, shefi i shërbimit të Kardiokirurgjisë në Qendrën Spitalore Universitare në Tiranë, ka ngritur alarmin se në QSUT nuk mund t

Bashkia e Durrësit njofton të gjithë qytetarët se të dielën (nesër) më 23.02.2020 do të zhvillohet aktiviteti “Një hap për Durrësin”, pra

Dy rastet e vdekjeve nga koronavirusi në shtetin fqinj përtej Adriatikut, kanë alarmuar jo pak edhe shqiptarët, të cilët sëmundjen vdekje

Bashkia e Durrësit njofton se ka filluar këtë të premte, lëvrimin e këstit të dytë të bonusit të qirasë.