EMRAT/ Këta pritet të jenë drejtorët e dy drejtorive kyçe në bashkinë e Durrësit

14/01/2020 - 20:46

Që nga dorëheqja në fillim të shtatorit 2019, të drejtoreshës historike të Burimeve Njerëzore në bashkinë e Durrësit, Drita Zeneli kjo drejtori nuk ka gjetur qetësi. Në atë kohë u komandua Ersenta Ferra, deri në zhvillimin e konkursit për këtë post.

Konkursi nxorri fituese Irena Shkarpën, e vetmja kandidate që u përzgjodh për fazën finale. Por qëndrimi i Shkarpës në këtë post ishte kohëshkurtër, pasi tërmeti i 26 nëntorit shkaktoi “tërmet” edhe në bashki. Dorëheqja e ish-kryebashkiakes Sako u shoqërua edhe nga dorëheqja e Shkarpës dhe për këtë shkak, konkursi për përzgjedhjen e drejtorit/es së re nisi nga e para.  

Pas rreth 12 vitesh që këtë post të rëndësishëm të bashki e kanë mbajtur gratë, duket se tashmë do të jetë një mashkull në krye të kësaj drejtorie.

Me procedurën “Nga jashtë shërbimit civil”, i vetmi kandidat i përzgjedhur i mbetur në garë është Patriot Beqaraj (në foton poshtë). Kujtojmë se Beqaraj ka mbajtur për ca kohë postin e Drejtorit Rajonal të Kulturës Kombëtare Durrës.

Ndërkohë, për postin e Përgjegjësit në Sektorin e Prokurimeve në bashkinë e Durrësit, konkursi ka nxjerrë kandidat për fazën finale Arten Zhitin, aktualisht punonjës në këtë drejtori.

Zhiti është përzgjedhur përmes procedurës “Ngritje në detyrë”.

Vlerësimi me shkrim dhe intervista e strukturuar me gojë për Beqaraj dhe Zhitin do të zhvillohet më datë 21.01.2020, ora 12.00, në ambjentet e Bashkisë Durrës (salla e Këshillit Bashkiak)

Rezultatet për fituesit e konkurimit do të dalin më datë 27.01.2020, por përderisa janë të vetmit kandidatë në konkurset respektive, pritet të zyrtarizohen në fund të muajit postet e tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është shtyrë për në muajin shkurt publikimi i një metodologjie të re të Komisionit Evropian, e cila ka për qëllim të ndryshojë mënyrën e

Automjetet e policisë pritet që ti nënshtrohen një ndryshimi për sa i përket pamjes së jashtme.

Ambasadorja e re e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar për herë të parë si kryediplomate në vendin tonë.

OSBE-ja ka reaguar pas raportit të fundit të Transparency International për vitin 2019, i cili tregonte se vendi ynë ka humbur 7 pozicion

Gazetari Artan Hoxha dhe kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, pasditen e sotme kanë shkuar në SPAK për të dhënë shpjegime në lidhje me

Gazetari Artan Hoxha, i cili bëri publike videon ku kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla duket duke pirë kokainë, ka dalë nga prokuroria

Të tjera lëkundje tërmeti janë ndjerë pasditen e sotme, në orën 17.57. Epiqendra ka qenë në rrethin e Korçës.

Ditën e sotme, mediat raportuan se Ministria e Arsimit ka mbyllur shkollën “Saadi” që ushtronte aktivitet prej disa vitesh në Tiranë.

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj zhvilloi një vizitë në Akademinë e Sigurisë, ku bashkëbisedoi me studentë ekselentë të Policisë Krimi

Kryetari i bashkisë së Bulqizës, Lefter Alla do të paraqitet sot pranë SPAK, pasi është thirrur për të dëshmuar nga prokurorët të cilët k