EMRAT/ Kush janë fituesit e maratonës "Një hap për Durrësin" (FOTO+VIDEO)

23/02/2020 - 13:36

Paraditen e sotme në sheshin “Liria” të qytetit është zhvilluar aktiviteti “Një hap për Durrësin”. 

Një vrapim prej 5 km, dhe jo një garë e mirëfilltë, me qëllim ndërgjegjësues, pasi fondet do të përdoren për rikonstruksionin e shkollës 9-vjeçare “Njazi Mastori”, në njësinë administrative Sukth.

Pjesë e garës janë bërë 1 mijë persona të moshave të ndryshme. Organizatorja e aktivitetit, Deborah Keçi tha se numri i pjesëmarrësve në këtë maratonë i ka kaluar pritshmëritë.

Për shkak të maratonës, disa nga rrugët kryesore të qytetit, për rreth dy orë kanë qenë të bllokuara për automjetet.

Eventi ka startuar në orën 9:30, me ceremoninë e hapjes, ku ishte e pranishme edhe atletja Luiza Gega, e cila në fjalën përshëndetëse nuk i fshehu emocionet, për rikthimin në qytetin, ku është rritur dhe ka hedhur hapat e parë në fushën e sportit.

Në përfundim të garës është zhvilluar ceremonia e fituesve. Fituesit e kësaj maratone ishin Elsuida Loca për femra dhe Haxhi Berisha për meshkuj. Më pas, sheshi është gjallëruar nga tingujt e muzikës së një koncerti live.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Eugena Tomini, shefe e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik thotë se Shqipëria është në nivelin e mesatares së Evropës sa i t

Ornela Gelaj është një nga mjeket shqiptare që shkoi në Itali me grupin e 30 mjekëve dhe infermierëve nga Shqipëria për të kontribuar në

Karantina si pasojë e përhapjes së koronavirusit ka bërë që të ulet ndjeshëm krimi në vend.

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Shqipëri, Raul Gonzales, në një intervistë me gazetarin e Top Channel, Muhamed Veliu, thot

Ndalesa e sotme e “Koncert në karantinë” në Durrës ishte lagjja nr.5, tek ish-befotrofi.

Auron Tare ka reaguar sërish sot në lidhje me incidentin e ndodhur në Portin e Durrësit, ku nuk u lejua që të akorohej një jaht luksoz.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në lidhje me testimin e CoVid-19, deklaroi se strategjia e testimit ve

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim iu ka bërë thirrje liderëve kryesorë politikë në vend, presidentit Meta, kryeministrit Rama dhe

Ndonëse vendi ynë po përballet me momente të vështira për shkak të koronavirusit, dhuna në familje vazhdon të jetë fenomen shqetësues në

Nuk ka të ndalur dhuna në familjet durrsake. Një grua nënë e dy fëmijëve të mitur është dhunuar nga bashkëshorti dhe vjehrra e saj.