EMRAT/ Përbërja e Këshillit të Qarkut Durrës, dominohet nga PS

23/08/2019 - 17:08

Këshilli i Qarkut Durrës, i cili ka në përbërjen e tij këshilltarë bashkiakë nga 3 bashkitë (Durrës, Shijak dhe Krujë), do të jetë i dominuar tërësisht nga PS dhe aleatët e saj.

Bojkoti i opozitës në zgjedhjet e 30 qershorit solli si pasojë, që jo vetëm Këshillat Bashkiak, por edhe ato të Qarkut të jenë tërësisht në dorë të maxhorancës.

Pas konstituimit të Këshillave Bashkiak në të 3 bashkitë e qarkut të Durrësit, janë përzgjedhur edhe këshilltarët, që do të jenë pjesë e Këshillit të Qarkut.

Nga Këshilli Bashkiak i Durrësit janë përzgjedhur emrat: Arben Isaku, Spartak Kovaçi, Jolanda Mustafaraj, Ana Dhamo, Alfred Mullaraj, Afrim Bakaj, Agim Karaj, Indrit Cerloj (të gjithë nga PS) dhe Valentino Mustaka (Partia Aleanca për Barazi dhe Drejtësi Europiane)

Nga Këshilli Bashkiak i Shijakut janë përzgjedhur emrat: Alma Shahini, Mentor Kllari (të dy nga PS) dhe Gëzim Sinjari (Partia Aleanca Demokratike Shqiptare).

Siç shihet, PS kontrollon në shumicë dërrmuese këtë Këshill, ndërkohë që 2 vende u janë lënë dy këshilltarëve që vijnë nga partitë aleate të saj.

Ndërkohë, nga bashkia e Krujës, krahas kryebashkiakut Artur Bushi, në mbledhje marrin pjesë 4 anëtarë të Këshillit Bashkiak.

Këshilli i Qarkut Durrës ka gjithsej 16 anëtarë, ndërkohë që në mbledhjet e këtij organi duhet të marrin pjesë edhe kryebashkiakët e bashkive Durrës, Shijak e Krujë.

Ende nuk ka një datë se kur do të zhvillohet mbledhja e parë e Këshillit të Qarkut Durrës, nga ku do të zgjidhet edhe kreu i këtij Këshilli. Deri më tani këtë post e ka mbajtur Alfred Mullaraj, që njëkohësisht ishte edhe kreu i këshilltarëve të PS-së në Këshillin e kaluar Bashkiak Durrës.  

M.B.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në 6-vjetorin e aksidentit tragjik, gazetari Sokol Balla ka kujtuar sot ish-deputetin e ndjerë, Sokol Olldashin.

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka njoftuar se Xhenierët e Forcave të Armatosura kanë nisur punën për ndërtimin e një ure 33 m të gjat

Gjykata e Apelit për Krime të Rënda ka lënë në burg, Redjan Rrajën, i arrestuar për atentatin me armë zjarri të ndodhur më 1 nëntor te mb

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka kërkuar 21 vite burg për biznesmenin Arbër Çekajn, administratori i Arbi Garden, i akuzuari për trafikim

Në orët vona të mbrëmjes së kaluar tre persona janë futur në banesën e Taf Shabanit në Fushë Milot duke grabitur shumën e parave që ndodh

Tre shtetas shqiptar, të kërkuar nga drejtësia italiane, për vepra të rënda penale janë ekstraduar drejt Italisë.

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash, ku pasdite do të sjellin reshje shiu në të territorin.

Sot shënohen gjashtë vite nga aksidenti tragjik, që i mori jetën një prej figurave kryesore në Partinë Demokratike, Sokol Olldashit.

Hipoteka dhe tanimë Agjencia Shtetërore e Kadastrës në Durrës është institucioni që "ka hëngër" më shumë koka drejtorësh në vetëm 10 muaj