EMRAT/ SPAK vendos nën sekuestro 134 mijë euro pasuri në Tiranë të disa personave

04/07/2020 - 16:26

Struktura e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vendosur sekuestrimin e pasurisë së 5 shqiptarëve që po hetohen në Holandë, për trafikim të lëndëve narkotike dhe grup i strukturuar kriminal.

Autoritetet holandeze kanë vënë nën hetim shtetasit Ilirjan Memia, Valentin Selaj, Florenc Guri, Erion Koleci, Ded Pjetri dhe një person me emrin Jorgo.

Sakaq Ilirjan Memia, i cili dyshohet si kreu i kësaj organizate, rezulton i arrestuar në Holandë në vitin 2017 me 97 kg kokainë, ndërkohë që është vendosur sekuestro për disa pasuri. Hetuesit kanë dyshime se këta persona kanë transferuar në Shqipëri disa pasuri në mënyrë të paligjshme, duke kryer investime të ndryshme.

Për këtë SPAK i ka kërkuar gjykatës së posaçme sekuestrimin e tre automjeteve, një apartamenti dhe një garazhi në kryeqytet, vlera e të cilave shkon në 135 mijë euro.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 6 persona nga COVID-19 në vendin tonë, nga të cilët 1 qytet

Ambasada shqiptare në Greqi ka njoftuat shtyrjen e aftit kohor për tërheqjen e dokumenteve biometrike, pasaportat dhe kartat e identiteti

U konstatuan duke lëvizur pa maskat mbrojtëse, ndëshkohen më masë administrative 473 qytetarë.

Prefektura e qarkut të Durrësit njofton se duke iu referuara informacioneve paraprake nga IGJEUM, SHMU, MeteoAlb si dhe ERCC se në datat

Federata Shqiptare e Futbollit i ka kërkuar Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale një qira për stadumin Air Albania, që aktual

IGJEUM dhe Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikojnë reshje intensive shiu prej datës 22 deri më 26 janar në të gjithë territorin e ve

Shkarkohet nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit prokurori i Apelit të Vlorës, Enrik Haxhiraj.

Nëna e dy vëllezërve të vrarë Viktor dhe Besmir Haxhia, zonja Marte Haxhia, i bën thirrje shtetit që të zbardhë sa më parë vrasjen e dy d

Mbërrijnë makineritë e para për ndërimin e godinës në truallin ku është menduar ngritja e spitalit rajonal të Fierit.

Analisti Baton Haxhiu dhe Fitim Zekthi ishin mbrëmë të ftuar në emisionin "Opinion" ku kanë debatuar lidhur me gjendjen e varfërisë në Sh