EMRI/ Ngërçi nga vetingu mban në burg të dënuarin tej afateve

Postuar: 16/08/2018 - 17:20

   Reforma në Drejtësi dhe konkretisht, procesi i rivlerësimit kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve, ka bërë që dy gjykatat më të rëndësishme në vend të paralizohen.

Bëhet fjalë për Gjykatën Kushtetuese dhe Gjykatën e Lartë. Por ndërkohë që Ministria e Drejtësisë ka dalë shpesh në deklarata duke thënë se kjo gjë është e përkohshme, pasojat e para veç dosjeve të akumuluara po nisin të shënohen.

Gëzim Balla, një 44-vjeçar i dënuar për “moskallëzim krimi” me dy vjet burgim e ka përfunduar kohën e vuajtjes së tij. Mirëpo, ai nuk mund të lirohet, edhe pse koha e vuajtjes së dënimit ka mbaruar. Kjo për shkak se çështja e tij ka shkuar në Gjykatën e Lartë dhe kjo e fundit ka mbetur me vetëm katër anëtarë dhe nuk mund të marrë vendime në dhomë këshillimi.

Dhe deri sa ngërçi të zgjidhet, Balla duhet të qëndrojë në burg. Ai kërkon të lirohet, mirëpo nuk ka marrë asnjë përgjigje nga asnjë institucion shtetëror. Rasti i tij rrezikon që të bëhet precedent mëse i zakonshëm, për aq kohë sa vendi nuk ka dy gjykatat kryesore. Gëzim Balla është arrestuar në vitin 2017 në një aksion policor antidroge me grupin e Lleshanakut, ku u kapën 22 persona si pjesë e një grupi të strukturuar kriminal, që trafikonte drogë nga Greqia. Duke qenë se grupi u konsiderua si grup i strukturuar kriminal, atëherë hetimet dhe gjykimi i saj nisi në Gjykatën e Krimeve të Rënda.

Një vendim unifikues i Gjykatës së Lartë për kompetencat e Gjykatës së Krimeve të Rënda dhe gjykatave të rretheve, bëri që Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda të prishte vendimin e shkallës së parë për dënimin e pjesëtarëve të grupit. Në vendimin e saj, Gjykata e Apelit për Krime të Rënda shprehej se ka moskompetencë për gjykimin e këtij rasti dhe se për vendosjen e dënimeve për çdo të akuzuar duhej të shprehej Gjykata e Elbasanit. Mirëpo, Gëzim Balla, ashtu si të tjerët, kishte nisur ta vuante dënimin me 2 vjet burgim për “moskallëzim krimi”, dhënë nga Gjykata e Krimeve të Rënda.

Dhe duke qenë se ka qëndruar në paraburgim për një kohë të gjatë, ishte në përfundim të kryerjes së dënimit. Ndërkohë që përgatitej të lirohej, ai e gjen veten ende në burg dhe dosja e tij ka ngecur në Gjykatën e Lartë, e cila duhej të shprehej për vendimin e Apelit të Krimeve të Rënda për shpalljen e moskompetencës dhe kthimin e çështjes për rigjykim në Elbasan, aty ku edhe u arrestua Balla. Kjo nuk ka të ngjarë të ndodhë shpejt, pasi Gjykata e Lartë ka vetëm katër anëtarë dhe deri sa të plotësohet, Gëzim Balla duhet të qëndrojë në burg, edhe pse e ka kryer dënimin e dhënë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Pas “furtunës” së shkaktuar në Prokurori për hetimin e kërkuar për 10 prokurorë, Arta Marku, u përgjigj duke thënë se se kjo situatë ë

   Sokol Stojani, një ndër drejtorët kryesorë të Prokurorisë së Përgjithshme u lirua nga detyra më 19 shtator, sipas një urdhri të rrjedh

   143 persona kanë humbur jetën gjatë 8 muajve të parë të këtij viti në aksidente rrugore.

29 prej viktimave ishin femra.

   Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda Tiranë regjistroi procedimin penal Nr.164/2017 për veprën penale  “Tr

   Qeveria ka zyrtarizuar tenderin për të dhënë me koncesion për 20 vjet kontrollin e pompave në stacionet e karburanteve.

Çështja “Shullazi” vijon të përplasë prokurorë të Krimeve të Rënda dhe kryeprokuroren e përkohshme, Arta Marku.

Pak ditë pas aksionit të IKMT-së në Jalë për prishjen e 9 objekteve që nuk dispononin dokumente dhe ishin në tokë shtetërore, kreu i Insp

Dosja “Shullazi”, ka shkaktuar një kaos të vertetë brenda ambiente të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, ku Prokurorja e Përgjithshme Arta

I gjendur në mes të Durrësit sheshi "Veliera" ka lënë një impakt jo të mirë tek mijëra turistë që na kanë vizituar këtë sezon veror.

Si pasojë e mungesës së prokurorit është shtyrë në Gjykatën e Krimeve të Rënda seanca gjyqësore për ish- drejtorin e Policisë së Vlorës,