EMRI/ Një tjetër i arrestuar për trafikun e drogës nga porti i Durrësit

Postuar: 18/04/2017 - 16:34

Ka shkuar ne 19 numri i personave të arrestuar për trafikun e 10 ton kanabis nga porti i Durrësit. Burime nga prokuroria konfirmojnë se në pranga ka rënë Elis Deliu, doganier në doganën e Tiranes. Ndërsa 18 të arrestuarit e tjerë pritet të dalin para gjykatës së krimeve të rënda për t’u njohur me masën e sigurisë ditën e mërkurë.

Prokuroria ka zbardhur detaje të reja për rastin e dytë ku nga Porti i Durrësit u trafikuan 2,2 ton kanabis. Hetimi për këtë rast nisi pasi në 21 mars u ndalua në Itali kamioni, i cili drejtohej nga shqiptari Ervis Hysa. Bashkë me të u prangos Izmet Kulloli dhe një shtetas maroken.

Sipas prokurorisë praktiken doganore për këtë rast e ndjekur dogana e Vorës, e cila ka plumbosur kamionin. Doganieret mësohet të kenë deklaruar se kanë këqyrur dokumentacionin dhe kanë parë se nuk asnjë parregullsi. Me pas mjeti është peshuar dhe është bere plumbosja e tij duke qenë se nuk kanë vënë re asgjë të dyshimtë.

Edhe në doganën e Durrësit mjeti ka kaluar pa probleme dhe vihet re se ne turn kanë qenë disa nga punonjësit, të cilët kanë lejuar kamionin e pare me 8 ton kanabis në datë 5 shkurt.

Sipas prokurorisë porti dhe dogana e Durrësit nuk kanë ushtruar kontroll mbi mjetin, i cili me pas u pikas nga policia italiane se në të kishte lëndë narkotike.

Sipas prokurorisë edhe në këtë rast ka pasur një formë bashkëpunimi mes doganiereve dhe policisë së portit në Durrës për të lejuar kalimin e drogës./Tv Klan

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Pas marrjes së dëshmive të tre zyrtarëve të Partisë Demokratike, Albert Veliut, Agron Xhafajt dhe gazetarit Jetmir Olldashi, puna e Pr

   90 përqind e vdekjeve në Shqipëri shkaktohen nga shkaqe natyrore. Në total në vitin 2017, kanë ndërruar jetw 22.232 shqiptarë.

   Pasi emri i Ermalit, punonjës policie në Vlorë, u përmend gjatë audio-regjistrimit të publikuar nga Partia Demokratike, zbulohet ident

Universiteti "Aleksandër Moisiu" Durrës në bashkëpunim me Institutin e Rajoneve të Europës me qendër në Salzburg të Austrisë, si dhe me I

Ndotja që i bëhet Adriatikut nga lumenjtë që përfundojnë në të, ka bërë që bregdeti i Durrësit të pësojë ndotje të madhe këtë vit nga qin

Çifti i bashkëshortëve nga Dërmënasi i Fierit, Fisnik dhe Migena Kajolli të cilët u arrestuan nga policia kishin krijuar një skemë mashtr

Të gjitha familjet në Durrës që plotësojnë kushtet për t’u trajtuar me Bonus Strehimi në bazë të V.K.M.nr.1093, datë 28.12.2015

Ish-drejtori i Burgjeve, Artur Zoto ka apeluar vendimin e Gjyaktës së Krimeve të Rënda e cila e dënoi atë me 5 vite burg.

Zbardhen detaje nga operacioni i Prokurorisë së Tiranës për automjetet luksoze që shmangnin doganën.

Kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame në një deklaratë për mediat sot ka njoftuar vendimin e marrë ditën e djeshme nga qeveria, sipas të cilit do