EMRI/ Një shqiptar mes 17 oligarkëve të Europës Lindore

Postuar: 11/12/2017 - 16:17

Teori konspirative apo shkrim investigativ?

Që prej dy ditësh po qarkullon online studimi i një grupi gazetarësh që tregojnë se cilët janë oligarkët më të rëndësishëm në Europën Lindore.

Studimi është publikuar nga N-Ost, një organizatë joqeveritare me qendër në Berlin, e cila rendit dhe jep informacione të rëndësishme për 17 oligarkët që formojnë Europën Lindore. Mes tyre kanë listuar edhe emrin e një shqiptari, Blerim Devolli një biznesmen i rëndësishëm nga Kosva.

Sipas gazetarëve, Natalia Sergeev dhe Christian-Zsolt Varga, 17 të "plotfuqishmit" qëndrojnë në hije, por janë ata që krijojnë qeveritë, kontrollojnë jetën politke dhe marrin vendime të rëndësishme sociale dhe ekonomike.

Çfarë thuhet për Blerim Devollin

"Blerim Devolli është vetëm 45-vjeç, por lirisht mund të quhet oligarku i politikës. Ka lindur në Pejë dhe ka në pronësi kompaninë Devolli Grup që ka nisur në vitin 1990 si një biznes i vogël i babait të tij, kur Kosova ishte nën sundimin e Slobodan Milosheviç. Që prej atëherë, Blerimi dhe vëllai më i vogël, Shkëlqimi, kanë ngritur aktivitetin ekonomik që nga blerja e miellit tek industria e birrës, që nga importi i makinave tek terminalet doganore, që nga privatizimi i fabrikave të vjetra tek importi i kafesë. Gjatë fushatës zgjedhore, kompanitë e Devollit janë donatorë që thuajse çdo partie politike kosovare, por lidhjet më të forta i kanë me PDK-në, partinë e presidentit Thaçi. Devolli ka në pronësi një jaht, që markon në brigjet e Malit të Zi, në pronësi të Milo Gjukanoviç," shkruan gazetari investigativ kosovar, Visar Duriçi.

Lista me 17 oligarkët e Europës Lindore:

 1. Blerim Devolli- Kosova
 2. Gagik Tsarukyan- Gjeorgjia
 3. Anar Mammadov- Azerbajxhan
 4. Nijaz Hastor- Bosnja
 5. Delyan Peevski- Bullgaria
 6. Bidzina Ivanishvili- Gjeorgjia
 7. Lorinc Meszaros- Hungaria
 8. Aivars Lembergs- Letonia
 9. Jordan Kamchev- Maqedonia
 10. Vladimir Plahotniuc- Moldavia
 11. Milo Gjukanoviç- Mali i Zi
 12. Dan Voiculescu- Rumania
 13. Alisher Usmanov- Rusia
 14. Miroslav Miskovic- Serbia
 15. Bojan Petan- Sllovenia
 16. Rinat Akhmetov- Ukraina

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministria e Drejtësisë me qëllim përmirësimin e kushteve dhe rritjen e parametrave të sigurisë në Institucionet e Ekzekutimit të Vendimev

Pas tentativës dhe kërcënimit se nëse nuk do të takonte Arta Markun do të vetëflijohej, kryeprokurorja ka pritur në një takim një çift ng

Një person kërcënon se do të vrasë veten para Prokurorisë së Përgjithshme.  Gazetarja Dorjana Bezat raporton për ‘BalkanWeb’ se ngjarja p

Vijojnë hetimet për shkaqet e përmbytjes së autostradës mbrëmjen e 30 nëntorit 2017.

Gazetari Arjan Çani mbështet protestën për largimin e qeverisë "Rama" duke u shprehur se "padrejtësitë i kanë marrë shpirtin" shqiptarëve

Pas vendimit të Gjykatës së Tiranës për të rijetuar privatizimin e CEZ, dosja hetimore i kalon me short prokurorit Ardian Braho.

Kryeprokurorja e Përkohshme e Përgjithshme, Arta Marku ka krijuar Drejtorinë për Mbrojtjen e të Miturve. 

Një operacion i përbashkët mes Policisë Kufitare dhe forcave Policore Italiane ka sjellë në kapjen dhe sekuestrimin e një sasie prej 217

Kthjellime dhe vranësira kalimtare dominojnë motin në Jug dhe pjesërisht në zonat Qendrore por vranësira më të shpeshta dhe reshje të izo

Provat e mungesës absolute të investimeve teknologjike dhe të punonjësve, të treguara deri tani, mjaftojnë për të dëshmuar se Abacus shpk