Euronews: Shqipëria dërgon ekip mjekësor për të ndihmuar Italinë në luftën me pandeminë

29/03/2020 - 18:28

Vendimi për të dërguar një ekip shqiptar me 30 mjekë dhe infermierë në Itali është pasqyruar edhe në Euronews. Media ndërkombëtare i bën të ditur ndjekësve të saj se ekipi shqiptar u shoqërua në aeroportin e Tiranës nga kryeministri Edi Rama.

“Mjekët shqiptarë do të shkojnë në rajonin e Lombardisë për të ndihmuar kolegët e tyre. Sot jemi të gjithë italianë. Italia do ta fitojë këtë betejë”, shkruan Euronews duke cituar kryeministrin.

Zona ku do të dërgohet ekipi shqiptar është më e goditura nga kjo krizë. Aty janë shënuar më shumë se gjysma e viktimave në të gjithë vendin.

“Mjekët dhe infermierët shqiptarë do të qëndrojnë një muaj në Itali dhe do të paguhen nga qeveria shqiptare”, thuhet në lajm ku shtohet më tej se Shqipëria ka një komunitet të rëndësishëm në Itali me rreth 400 mijë shqiptarë që jetojnë atje.

Euronews kujton faktin se Shqipëria ka thirrur mjekë dhe infermierë në pension që t’i bashkohen luftës kundër pandemisë.

“Ky vend i varfër europian po përgatitet për më të keqen, për shkak të mangësisë në pajisje dhe mjekë, të cilët kanë emigruar”, shton Euronews, ku ndër të tjera citon edhe OBSH-në, sipas së cilës Shqipëria ka 1.2 mjekë për 1000 qytetarë ndërsa Italia 4.1 mjekë për 1.000 banorë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në Tiranë, sot, u zhvillua protesta paqësore “Për Fëmijërinë e Vjedhur”, e nxitur nga rasti i fundit i abuzimit të 15-vjeçares në Babrru

Katër ditë pasi doli nga spitali zhduket për herë të dytë gardisti Ervin Dërguti.

Mijëra qytetarë në Tiranë kanë marshuar në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” drejt sheshit “Nënë Tereza” pas lajmit që ka tronditur opinion

Dy pronarët e hoteleve në Rrogozhinë që kishin ngritur një rrjet prostitucioni janë lënë në burg. Gjykata e Kavajës ka vendosur

 “Unë zgjedh të jetoj e sigurtë”, “Në vend që t’i mësoni djemtë të mos përdhunojnë, mësojini të respektojnë”, “Nuk luhet përdhunimesh

Shembja e pallatit 6 katësh me tritol la pas dëme të konsiderueshme në bizneset pranë objektit në bulevardin e Durrësit.

Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK, ka rrëzuar Policinë e Shtetit për 48 pasuri për të cilat është kë

Ky është momenti i shpërthimit të pallatit të VIP-ave në bulevardin e Durrësit, i cili në një sekondë përfshihet i gjithi në flakë përpar

Shembja e pallatit 6 katësh me tritol la pas dëme te bizneset në bulevardin e Durrësit.