Fëmija dhunohet në çerdhe në Durrës, flet gjyshja: Kishte shenja në fyt, fytyrë e shpinë (VIDEO)

25/09/2020 - 11:59

Një fëmijë 18-muajshe është dhunuar fizikisht në një prej kopshteve private në lagjen periferike numër 8 , “Çezma e Ferrës” në Durrës të shtunën e javës së shkuar. Ka qenë nëna e vajzës Merita, e cila ka bërë edhe denoncimin në polici, ndërsa policia e Durrësit rastin e ka bërë publik vetëm të enjten e kësaj jave, duke thënë se u procedua penalisht G. D., 61 vjeç se në ambientet private të çerdhes ku ai punon ka ushtruar dhunë ndaj një fëmije 18 muajsh.

Gazetarja Klodjana Haxhiaj ishte në banesën e nënës së vajzës së dhunuar. E mitura jetonte me nënën e saj dhe gjyshen në kushte të rënda ekonomike, pasi prindërit e vogëlushes ishin të divorcuar. Tre frymë jetojnë në një apartament me qira në katin e tretë e mbaheshin vetëm me pagën e nënës së foshnjës ndërsa ishin shumë të frikësuara, për të dalë para kamerës.

Rasti i dhunimit të një bebeje ka shokuar të madh e të vogël në lagje. Gjyshja e vogëlushes tregoi se ishte e dyta ditë në çerdhe kur vajza iu mbërriti me shenja dhune të dukshme në fytyrë edhe në trup pasi e la furgoni te pallati ku jetojnë.

Që të shtunën ka ndodhur, dita e dytë në çerdhe. Kishte shenja në fyt, në shpinë. Në kopsht janë dy edukatore dhe pastruesja. Vajza trembet natën”, tha gjyshja.

Gjyshja tregoi se nga 80 mijë lekë pronari ua kish ulur në 60 mijë në muaj, por vajza në shtepi mbërriti e rrahur. Ajo tha se ishin dy edukatore në grup dhe një pastruese. Gjyshja thotë se dyshojnë që njëra prej edukatorëve të ketë ushtruar dhunë ndaj mbesës së vogël.

Ishin tre në grup që mbajnë e kujdesen për fëmijët, dhe nuk ishte informuar për nisjen e procedimit penal të 61-vjeçarit Gëzim Dervishi. Edhe banorët e pallatit kanë mbetur të shokuar nga dhuna e ushtruar ndaj një fëmije 18 muajsh. “Fëmija po qante, i merrej fryma”, tregon një banor.

Rezulton se 61-vjeçari është pronar i kopshtit privat. Në polici pas ekspertizës mjekoligjore, rezultoi se vogëlushja ishte dhunuar fizikisht dhe ushtrimin e dhunës e ka marrë përsipër 61-vjeçari.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tjetër ditë tragjike në vendin tonë, pasi mes 9 viktimave nga koronavirusi ishte edhe një i ri nga Librazhdi. Burime për mediat mësoj

Pas përmbytjeve të shumë zonave dhe shtëpive në Shijak, për shkak të daljes nga shtrati të lumit Erzen, banorët e qytezës së vogël po për

Zbardhen të tjera përgjime të Antimafias së Katanzaros, e cila goditi pak ditë më parë një grup mafioz në Itali, ndërsa ekzekutoi 48 urdh

Situata e shkaktuar nga përmbytjet në njësinë administrative Sukth vijon të mbetet problematike.

Punonjësit e kompanisë “Aleat” pranë rajonit nr.5 në Durrës janë tronditur ditën e sotme nga shembja e tavanit të zyrës së tyre.

Gjykata e rrethit gjyqësor Durrës shpall 4 vende vakante pune. Gjykata kërkon një arkivist dhe 3 sekretarë gjyqësorë për të plotësuar sta

Prokuroria e Tiranës i ka shtrirë hetimet lidhur me rastin “Tire Alldervishi”, e cila akuzohet për mashtrim, pas denoncimit që bëri vajza

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1918 testime për raste të dyshuar për Covid

Kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana thotë se po merren masat e nevojshme për të ndihmuar familjet që janë përmbytur si pasojë e daljes

1231 qytetarë janë gjobitur në vendin tonë për mosmbajtje të maskës mbrojtëse në publik gjatë fundjavës.