Filipinasit "zbarkojnë" në anijet e peshkimit në Durrës (VIDEO)

21/11/2019 - 17:35

Shqipëria po eksporton drejt Evropës dhe botës, jo vetëm mjekët, inxhinierët, ekonomistët e saj më të mirë por edhe profesionistët e thjeshtë, duke bërë që tregu sot të jetë i uritur për fuqi punëtore. Në këmbim të tyre po merr fuqi punëtore nga ishujt Filipine, sepse nuk ka kush të pastrojë, të hedhë e të ngrejë rrjetat e peshkut.

Mungesa e fuqisë punëtore po vihet re gjithmonë e më shumë, në shumë sektorë me impakt të madh social e ekonomik, si pasojë e largimeve masive të të rinjve drejt Evropës. Një prej industrive më të rëndësishme në Durrës, ajo e peshkimit është duke “vuajtur” thellësisht mungesën e fuqisë punëtore. Pronarët e anijeve kanë punësuar shtetas kryesisht filipinas, të cilët janë edhe të trajnuar për të kryer gjithçka në anije, që nga pastrimi i rrjetave e deri tek drejtimi i anijeve në gjueti.

Drejtori i Zyrës Rajonale të Punësimit në Durrës, Indrit Buka, në një intervistë për DurrësLajm tha se sektori i peshkimit ka nevojë për fuqi punëtore, por në treg mungon krahu i punës. Edhe ata të rinj që duan të punësohen, nuk i plotësojnë kriteret për t’u punësuar në anije.

Shtetasit filipinas janë një mundësi shumë e mirë për pronarët e anijeve të peshkimit në Durrës. Por një ligj i Ministrisë së Mjedisit, ministria e linjës, kërkon që pronarët shqiptarë të punësojnë një të huaj për 10 punëtorë shqiptarë, duke kushtëzuar në maksimum punësimin e të huajve, edhe pse fuqia punëtore mungon. Buka thotë se i është kërkuar ministrisë dhe ka nisur rishikimi i këtij kriteri për të mos u bërë pengesë për zhvillimin e industrisë së peshkimit. Krahas peshkimit, është fasoneria një sektor tjetër që kërkon fuqi të madhe punëtore dhe nuk mund të plotësojë kërkesat në zyrën e punës.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas atentatit që u regjistruar mbrëmjen e sotme në një fshat të Peqinit, ku një 26-vjeçar u vra dhe një tjetër u plagos, drejtori i Përgj

Gazetari i njohur Adi Krasta ka nisur mbrëmjen e sotme rrugëtimin e tij të ri profesional, tanimë jo në Tiranë, por në Prishtinë. Ai do t

Mbrëmjen e sotme u luajt derbi mes Partizanit dhe Tiranës, e cila përfundoi me fitoren e bardhëvebluve, me rezultatin 1-2.

Heronjtë e fshehur të pas-fatkeqësisë natyrore, kështu i cilëson Fondi Shqiptar i Zhvillimit (FNZH) 3 nga inxhinierët, pjesë e ekipit të

Në Universitetin e Mjekësisë nuk do të zhvillohet mësim përgjatë muajit dhjetor.

OSHEE nëpërmjet një njoftimi ka bërë me dije se cilat zona do të kenë ndërprerje energjie më 14 dhe 16 dhjetor.

Një ditë pas regjistrimit të dosjes së Lulzim Bashës në gjykatë është hedhur shorti për përcaktimin e gjyqtarit që do ta shqyrtojë.

Marsida Qatja, gruaja që fitoi vëmendjen e publikut pas vrasjes së Dritan Haxhollit që ndodhi në apartamentin e saj, është bërë sërish ak

Ndërtimet e dëmtuara rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit janë duke u shembur dhe një prej tyre ishte edhe një nga konviktet në zonën e Univer

“Bëni durim, sepse grupet e inspektimit do të shkojnë në çdo banesë e pallat, bonusi i qerave do të lëvrohet nga fillimi i janarit!"