Fluks pacientësh të vegjël në pediatrinë e Durrësit, mjekët kanë një rekomandim për nënat (VIDEO)

17/02/2020 - 19:37

200 pacientë të vegjël në ditë kërkojnë ndihmën e bluzave të bardha në urgjencën pediatrike në Durrës. Po kaq fëmijë të tjerë i drejtohen mjekut të familjes, duke bërë që situata të arrijë pikun në muajt e ftohtë të dimrit, janar – shkurt.

Situata virale ja ka lënë vendin situatës gripale në Durrës, e më të prekur janë fëmijët e të gjthë moshave. Ky grip është paraqitur me temperaturë shumë të lartë deri në 41 gradë, duke vënë në alarm të gjithë prindërit e fëmijëve kryesisht atyre latantë, të cilët rrezikojnë më shumë nga situatat e komplikuar.

Mjekja pediatre Xhevi Shkreli tha se përveç temperaturës së lartë, ky grip vjen edhe me simptoma të tjera si kollë e dhimbje veshi duke i kaluar fëmijët në bronshit e në bronkopneumoni në 80 % të rasteve.

Mjekja thotë se nënat duhet të kenë kujdes fëmijët, pasi ky virus gripi është ngjitës dhe vazhdon për disa ditë.

“Një kujdes të veçantë nënat duhet t’i kushtojnë temperaturës së lartë. Duhet të menaxhojnë temperaturën me preparate e të mos e lënë fëmijën me temperaturë e më pas të paraqiten në urgjencë për të marrë mjekim” – thotë pediatrja Shkreli.

Këtë vit, virusi i gripit është shoqëruar tek fëmijët me bajame të qelbëzuara dhe për këtë shkak, sëmundja është përsëritur disa herë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në karantinë prej tre javësh, por pasditja e së premtes ka qenë e veçantë për banorët e lagjes nr.16 në Durrës.

Dhjetëra banorë të komunitetit rom që banojnë në zonën e Nishtullës, janë ndër shtresat më të varfra në Durrës dhe që nuk kanë asnjë mund

“Liria e shtypit nuk duhet të minohet nga masat kundër dezinformimit në lidhje me COVID-19”.

Ministria e Shëndetësisë informon se, në spitalin Infektiv ka ndërruar jetë një pacient 75-vjeçar.

Arrestohet drejtori i ‘Burgut 313’, Eduard Struga, raporton "BalkanWeb".

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton shtetasit shqiptarë në Poloni se për shkak të situatës aktuale me Covid-19, autoritetet

Nga 27 rastet e reja me koronavirus në vend, 12 prej tyre janë nga Shkodra, duke e bërë kryeqendrën e Veriut të tretën pas Tiranës e Durr

Duke filluar nga nesër në orën 13:00 deri të hënën në orën 5:00, gjithçka do të jetë e mbyllur, dhe asnjë kalimtar nuk do të lejohet të d

Bashkimi Europian përmes zyrës së Kombeve të Bashkuara në Shqipëri ka akorduar 4 milionë euro në fushën e shëndetësisë në luftën kundër C