FOTO/ Durrës, ky është ish-kryekomunari i arrestuar për korrupsion me tokat

Postuar: 09/02/2018 - 12:03

Personi që shihni në foton kryesore është Sulejman Ibrahimi, ish-kryetari i Komunës Ishëm, lindur dhe banues në Durrës, që u arrestua sot bashkë me 3 ish-punonjës të tjerë të kësaj komune, i dyshuar për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës” e kryer në bashkëpunim dhe “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.

Sulejman Ibrahimi, me detyrë ish-kryetari i Komunës Ishëm nga viti 2011-2015, duke shpërdoruar detyrën, dyshohet se u ka dhënë toka familjarëve e të afërmve të tij në kundërshtim me ligjin dhe me dokumente të falsifikuara.

Në kuadër të një aksioni bashkëpunimi mes Prokurorisë dhe Policisë së Durrësit, i cili vijon ende, bashkë me Ibrahimin, u arrestuan edhe Enver Shima, (me detyrë ish-përgjegjës i zyrës së Bujqësisë në ish- Komunën Ishëm); Ornela Shëmlikaj (me detyrë sekretare arshivë protokoll në ish-Komunën Ishëm, aktualisht në detyrë në Njësinë Administrative Ishëm), ndërsa për shtetasen Shpresa Merdita, (me detyrë ish- punonjëse e zyrës së Urbanistikës në ish- Komunën Ishëm, aktualisht avokate në Durrës) është dhënë masa e arrestit shtëpiak.

Ndërkohë janë duke u hetuar më shumë se 40 raste të tjera (disa janë familjarë dhe të afërm të ish-kryetarit Ibrahimi), të cilat dyshohen se janë dhënë gjatë viteve 2013-2014, me dokumente të falsifikuara. Hetimet vijojnë dhe nuk jepen detaje të tjera për shkak të sekretit hetimor.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Pëllumb Nako është ekspert i çështjeve të sigurisë dhe, kur e pyet mbi gjendjen e rendit në vend, preferon t’u referohet shifrave.

   Plazhi i Durrësit konkurron me plazhet e tjera të vendit me çmimet e ulëta që u ofrohen sipas kategorive të gjithë pushuesve.

   Sqarimi i policisë shqiptare mbi çështjen e ndalimit nga policia greke në bazë të kërkesës së autoriteteve italiane të biznesmenit Edm

   Stina e verës shoqërohet me viroza, por gjendja ndërlikohet pasi njerëzit për shkak të pushimeve verore, zhvendosen nga vendet e banim

   Dy tërmete kanë goditur sot Shqipërinë, në jug dhe juglindje të vendit. Nga të dhënat ka rezultuar se lëkundjet kanë qenë me magnitudë

   Drejtori i Departamentit për Sigurinë Gjovalin Loka i shoqëruar nga Drejtoresha për Kufirin dhe Migracionin Durrës ka inspektuar plazh

Prokurori në prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Shkodër, Vatë Staka, ka mundur të kalojë Vetingun me një nivel minimal sa i p

Emigracioni ilegal dhe azil-kërkimi në Gjermani për motive ekonomike tanimë duken një kapitull i mbyllur për qytetarët e Shqipërisë.

Gjatë aksionit që AKU po ushtron në zonat bregdetare, trupa inspektuese DRAKU, Vlorë ka evidentuar 2 subjekte në Llogara, me aktivitet “R

Paraditja vijon me kthjellime e vranësira kalimtare në zonat Perëndimore por vranësira të shpeshta do ketë ekstremi Verior dhe gjithë zon