Francezët “përmbytin” Durrësin, çfarë thonë ata për Shqipërinë (VIDEO+FOTO)

09/05/2018 - 10:16

Durrësi “përmbytet” nga francezët. Këtë të enjte, në portin më të madh të vendit ka mbërritur kroçera e parë e sezonit “Bukuroshja e Adriatikut”, me 188 turistë francezë, nga Parisi, Lioni etj.

Kroçera “La Belle de L’Adriatique” u ankorua rreth orës 7:00 të mëngjesit në kalatën 4 të portit. Lundrimi i saj ka nisur në portet e Ajaccios dhe Bonifacios (Francë) për të vijuar në Palermo, Olbia dhe Bari (Itali).

Me të zbritur në Durrës, turistët kanë shëtitur në këmbë për t’u njohur sadopak me historinë dhe arkeologjinë e qytetit tonë. Në një prononcim për gazetaren e “DurrësLajm”, ata thonë që iu pëlqen Durrësi dhe do dëshironin që ta vizitonin sërish Shqipërinë në një herë të dytë.

Kroçera ka 188 turistë francezë në bord, të cilët do të udhëtojnë më pas me autobusë turistikë drejt qyteteve të Krujës, Tiranës dhe Beratit, ndërsa një pjesë do të vijojnë turin në qendrat arkeologjike dhe historike të qytetit bregdetar.

Sot rreth orës 18:00, anija do të vijojë lundrimin drejt portit të Dobrovnikut.

“La Belle de L’Adriatique” është anija e parë turistike e vitit, ndërsa kroçera “Berlin” do të jetë e fundit dhe pritet të mbërrijë në fund të muajit tetor të këtij viti.

Ndiqni pamjet e turistëve nga qendra e Durrësit dhe përshtypjet e tyre të para për vendin tonë!

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një ceremoni të zhvilluar në Tiranë, u finalizua sot negocimi për Marrëveshjen e Mirëmbajtjes midis TAP-it dhe shoqërisë së përbashkët

Pas ambasadës amerikane në Tiranë, edhe ajo gjermane ka përshëndetur vendimin e Krimeve të Rënda për dënimin e grupit të Shullazit me 55

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka ushtruar kontroll në tregun e hapur (Markatë), Bashkia Elbasan ku ka konstatuar disa subjekte që tregto

Dënimin me 14 vite burg për Emiljano Shullazin dhe në total 55 vite për gjithë bandën e tij, Ambasada Amerikane në Tiranë e shikon si një

Gazetarja e kronikës së zezë, Anila Hoxha në një postim në faqen e Facebook-ut ka zbardhur disa nga prapaskenat, që sipas saj, çuan në an

Drejtoria e Antimafias e Antiterrorizmit italian ka ekzekutuar mëngjesin e sotëm një mega operacion i cili ka çuar në shkatërrimin e një

Këta janë 8 personat në kërkim me rrezikshmëri shumë të lartë në qarkun e Vlorës, të dënuar me burgim të përjetshëm dhe me 25 vjet burg.

Mbetemi në ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme kontinentale duke ndikuar mot të kthjellët në Shqipëri.

5 prioritetet kyçe mbeten çështjet kryesore për Bashkimin Europian, kur vjen puna tek rruga që duhet të bëjë Shqipëria drejt anëtarësimit

Pas protestës që u zhvillua në zonën e Astirit nga banorë të cilët preken nga projekti i Unazës së Re, disa prej tyre janë shoqëruar në k