Frika nga koronavirusi: 10 rregulla për t’u ndjekur

23/02/2020 - 10:55

Në një kohë kur një pjesë e konsiderushme e popullsisë në Shqipëri është mbërthyer nga frika për shkak të rritjes së numrit të të prekurve nga koronavirusi në Itali, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar një listë me 10 rregullat që duhet të ndjekim për të parandaluar prekjen nga virusi.

Autoritetet shëndetësore e kanë vënë theksin gjithnjë tek përkujdesja ndaj higjenës personale, si një masë parandaluese për përhapjen e virusit vdekjeprurës, që ka shkaktuar më shumë se 2400 viktima në të gjithë botën.

Statusi i ministres Manastirliu:

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në Shqipëri autoritetet thanë se janë në rrugë të mbarë në përpjekjet e tyre për të frenuar përhapjen e koronavirusit, ndërsa nuk shfaqën

Prej dy javësh, një grup sipërmarrësish durrsakë vazhdojnë nismën e tyre të përbashkët për t’iu ardhur në ndihmë kategorive më vulnerabël

Këtë të enjte është rritur numri i personave që kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit në Shqipëri.

Ministria per Evropën dhe Punët e Jashtme me anë të një njoftimi në Facebook ka njoftuar se janë riatdhesuar të gjitha rastet emergjente,

Edhe pse në një situatë krize nga pandemia, Këshilli i Lartë i Prokurorisë vijon të punojë, tashmë nga shtëpia.

Gjatë 24 orëve të fundit në Lezhë janë konfirmuar dy raste të reja me covid 19.

Është vetëdorëzuar në polici ish-kreu i Aluiznit Durrës, Flamur Gjuzi.

*Me gazetat e mbyllura, redaksitë televizive të përgjysmuara dhe reklamat në pikiatë, kriza e koronavirusit rrezikon të lërë

Ish-kryetari i Këshillit të Qarkut Durrës, Seid Kërtusha, përmes një statusi në rrjete sociale, fton opinionistët, gazetarët dhe drejtues