Gazetari i njohur durrsak kujton mikun e vrarë: Askush nuk u kujtua ta nderojë

Postuar: 22/03/2018 - 19:03

Në foto: Pranga në këmbët e një skllavi, shek. III p.e.s

   Gazetari i njohur durrsak, Thanas Mustaqi i është rikthyer vrasjes së një mikut të tij, ngjarje e ndodhur 21 vite më parë dhe ende e pazbardhur.

Në një postim të Facebook, Mustaqi kujton mikun e tij Uran Sabriu, atë që ai e quan ‘dëshmor monumentesh’. Sabriu humbi jetën, pasi ndërhyri të ndalonte grabitësit që vodhën objekte të kulturës ilire nga muzeu arkeologjik i Durrësit.

“Kundër grabitësve ndërhyri Uran Sabriu, që kishte një kioskë përballë muzeut, por e vranë. Miku im Uran Sabriu ishte një dëshmor monumentesh. Por askush nuk u kujtua ta nderojë. As objektet nuk u gjetën dhe tani pas 21 vjetësh”, shkruan Mustaqi në postimin e tij.

Në foton që shoqëron postimin e tij, gazetari i vjetër durrsak ka publikuar një nga objektet e grabitura nga muzeu arkeologjik në vitin e mbrapshtë ’97 dhe që ende nuk janë gjetur.

Postimi i plotë i Thanas Mustaqit:

Pranga në këmbët e një skllavi, objekt i shekullit III para erës së re. Ndodhej në muzeun e vjetër (ndërtesa) arkeologjik. U vodh në mars 1997 nga njerëz të paguar, me sa duket, nga punonjës të brendshëm të muzeut. Grabitësit ishin të orientuar të merrnin objekte të kulturës ilire dhe jo objekte me vlerë tregtare sikurse janë vazot, që në tregun ndërkombëtar kushtojnë miliona dollarë. Jo vetëm ky objekt, por edhe të tjera u vodhën. Kundër grabitësve ndërhyri Uran Sabriu, që kishte një kioskë përballë muzeut, por e vranë. Miku im Uran Sabriu ishte një dëshmor monumentesh. Por askush nuk u kujtua ta nderojë. As objektet nuk u gjetën dhe tani pas 21 vjetësh.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Numri i shtetasve të huaj qe vizituan Shqipërinë ka pësuar një rritje të fortë dyshifrore gjatë muajit gusht, çka premton për një shti

   Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka reaguar menjëherë pas denoncimit nga emisioni investigativ “Fiks Fare” se dy inspektorë të AKU-së ka

   Një video e publikuar sot në Fiks Fare tregoi me zë dhe figurë dy inspektorë të vetëprezantuar si punonjës të Autoritetit Kombëtar të

   Në Shqipëri, ambasada amerikane në përgjigje të interesimit të Zërit të Amerikës për situatën e krijuar në Prokurorinë e Krimeve të Rë

   Punonjësit e ndërrmarrjes së Gjelbërimit në Durrës kanë tre ditë që po punojnë në këtë shesh.

I ftuar në emisionin “KAPITAL” në Vizion Plus, ndër të tjera gazetari Artan Hoxha shpreh shqetësim se përse opozit

Policia ka ushtruar kontrolle të befasishme në Laç dhe Lezhë, pasi dyshohet se në këto dy qytete fshihen anëtarë të bandës “Bajri”.

Një shekull pasi 2700 pasagjerë të anijes Austro-Hungareze "Linz" u mbytën në brigjet e Durrësit gjatë Luftës së dytë Botërore, janë përk

Drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar Afrim Qendro inspektoi sot fillimin e punës për eleminimin e rrëshqitjes së ndodhur në segmentin q

Mbi 1 mijë ushtarakë shqiptarë dhe britanikë zbresin paraditen e sotme në sheshin “Nënë Tereza” në kuadër të stërvitjes më të madhe të vi