Gjobat me postë, 560 drejtues të ndëshkuar në 1 muaj pas monitorimit me kamera

20/01/2019 - 14:52

Monitorimi në lëvizje me kamera i akseve nga Policia Rrugore po nxjerr në pah një nivel shumë të ulët të njohjes dhe respektimit të rregullave nga drejtuesit e automjeteve.

Në harkun kohor të një muaji, 560 shoferëve u është dërguar gjoba me postë në adresën e banimit, e argumentuar edhe me foto.

Shkeljet kryesore të evidentuara janë parakalimi i gabuar, manovrat e rrezikshme në autostradë, shpejtësia tej normave të lejuara, përdorimi abuziv i korsive të autobusëve, si dhe mosrespektimi i semaforëve dhe vijave të bardha.

Një tjetër shkelje, nga më të rrezikshmet, është edhe përdorimi i celularit gjatë drejtimit të mjetit. Raste të tilla janë konstatuar edhe në autostradë, ku shpejtësia e lëvizjes është e lartë. Për këtë fenomen, policia ka propozuar 10-fishimin e gjobës, pasi nga analizat rezulton se, 6 në 8 aksidente ndodhin për shkak të celularit.

Ndërkohë, drejtuesit e automjeteve që nuk u përkon adresa aktuale e banimit me atë në lejen e qarkullimit mund të kontrollojnë “online” në faqen e Policisë së Shtetit nëse janë gjobitur pa u ndaluar në rrugë.

Nga ana tjetër, Policia e Tiranës njoftoi se në një ditë ka gjobitur 478 mjete për parkim të gabuar, në rresht të dytë, në trotuar, apo korsi të dedikuara. /tch

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur na ndajnë vetëm pak javë nga zgjedhjet vendore të 30 qershorit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka pezulluar procedurën e tenderit për

Në prag të nisjes së sezonit turistik, Autoriteti Shtetëror i Sigurisë Portuale në Drejtorinë e Përgjithshme Detare, për të garantuar mba

Parlamenti i Hollandës ditë më parë votoi pro kthimit të regjimit të vizave për shqiptarët dhe këtë kërkesë ia përcolli qeverisë së saj,

Deti Adriatik nxjerr në breg, në Durrës, breshkën gjigande shumëvjeçare.

Ish-zëvendëskryeministrja teknike e PD-së, ardhur në detyrë pas marrëveshjes së bërë Rama-Basha, para zgjedhjeve të shkuara, ka paditur n

Mesazhi i Pashkëve Katolike këtë vit ka shkuar për politikën shqiptare dhe të gjitha palët që e përfaqësojnë.

10 ditë pas ngjarjes zbardhen të tjera detaje nga grabitja spektakolare në Rinas.

Pas ndryshimit të kreut të Doganave, sot ka ardhur radha e shkarkimit të drejtorëve rajonalë të doganave në vend.

Forca Ajrore shqiptare do te pajiset edhe me helikopterë “Black Hawk”, falë mbështetjes së Departamentit Amerikan të Mbrojtjes. 

Drejtuesja e prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj tha sot se reforma në sistemin e drejtësisë dhe ngritja e strukturave të posaçme ant