Gjobat me postë, 560 drejtues të ndëshkuar në 1 muaj pas monitorimit me kamera

20/01/2019 - 14:52

Monitorimi në lëvizje me kamera i akseve nga Policia Rrugore po nxjerr në pah një nivel shumë të ulët të njohjes dhe respektimit të rregullave nga drejtuesit e automjeteve.

Në harkun kohor të një muaji, 560 shoferëve u është dërguar gjoba me postë në adresën e banimit, e argumentuar edhe me foto.

Shkeljet kryesore të evidentuara janë parakalimi i gabuar, manovrat e rrezikshme në autostradë, shpejtësia tej normave të lejuara, përdorimi abuziv i korsive të autobusëve, si dhe mosrespektimi i semaforëve dhe vijave të bardha.

Një tjetër shkelje, nga më të rrezikshmet, është edhe përdorimi i celularit gjatë drejtimit të mjetit. Raste të tilla janë konstatuar edhe në autostradë, ku shpejtësia e lëvizjes është e lartë. Për këtë fenomen, policia ka propozuar 10-fishimin e gjobës, pasi nga analizat rezulton se, 6 në 8 aksidente ndodhin për shkak të celularit.

Ndërkohë, drejtuesit e automjeteve që nuk u përkon adresa aktuale e banimit me atë në lejen e qarkullimit mund të kontrollojnë “online” në faqen e Policisë së Shtetit nëse janë gjobitur pa u ndaluar në rrugë.

Nga ana tjetër, Policia e Tiranës njoftoi se në një ditë ka gjobitur 478 mjete për parkim të gabuar, në rresht të dytë, në trotuar, apo korsi të dedikuara. /tch

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

E diela me diell, ka bërë që qytetarë të shumtë t’i drejtohen zonës turistike të Durrësit, Currilave.

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka publikuar sot dy foto nga zyra e Kongresmenit amerikan Eliot Engel duke e cilësuar si një kujtim të

Shkon në 40 numri i personave të shoqëruar për veprime të dhunshme gjatë protestës së të shtunës në Tiranë.

Kthjellime dhe vranësira të herë pas-hershme dominojnë të gjithë territorin gjatë orëve të para të ditës.

Tension dhe përplasje edhe në ambientet e drejtorisë së Policisë së Tiranës.

Protesta e sotme e organizuar nga opozita e bashkuar ka marrë vëmendjen e të gjithëve, e ndërsa disa nga fotot e shkrepura në atë 5 orësh

Protesta e sotme e opozitës së bashkuar solli 16 të lënduar, mes tyre protestues, efektivë të policisë por edhe gazetarë, e ndërsa po ash

Përshkallëzimi i situatës gjatë protestës së opozitës në Tiranë është pasqyruar menjëherë nga Associated Press që flet për një konfrontim

Gjatë protestës së opozitës, një numër i konsiderueshëm gazetarësh, protestuesish dhe punonjës të policisë mbetën të lënduar.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka përshëndetur efektivët e policisë që u angazhuan për mbarëvajtjen e protest