Gjykata e Durrësit liron "baronin" e drogës, ishte dënuar në Itali me 20 vite burg

Postuar: 11/07/2017 - 21:24

Gjykata e Durrësit ka liruar të kërkuarin për trafik droge në Itali, Alket Hatija, i cili u arrestua me datë 8 korrik në qytetin e Durrësit, pas bashkëpunimit të policisë shqiptare me atë italiane.

Gjykata e ka nxjerrë në masë sigurie duke e lënë të lirë. Ndërkohë prokuroria kërkoi 40 ditë burg për ekstradimin e tij në Itali. Kërkesa për Hatijan nuk u pranua nga gjykatësi Petraq Curri. Burime nga prokuroria thonë se vendimi i gjykatës është i paligjshëm.

44-vjeçari prej kohësh dërgonte qindra kilogramë heroinë dhe kokainë nga Shqipëria në Itali, sipas medieve italiane. Pas informacioneve të marra nga autoritetet e Milanos, policia shqiptare ka mundur të kapë Hatijën, që e kërkonin në kuadër të një dënimi në mungesë me 20 vjet burg.

“La Sicilia” shkruan se agjentët shqiptarë e kanë arrestuar në Durrës, teksa Hatija po shkonte të takonte një mikun e tij. Gjithashtu u zbulua se duke Hatija jetonte në një vilë me bunker në Berat dhe ruhej gjatë gjithë kohës nga truproja të armatosura.

Dënimi për të u dha pasi akuzohet për transportimin në Milano, në vitet 2003-2004 të 350 kilogramëve heroinë dhe 190 kg kokainë. Ngarkesa këto me vlerë 35 deri në 45 milionë euro.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e Durrësit, ka vendosur dje lirimin e shtetasit Kristian Preçi dhe pushimin e çështjes.

Ish-drejtori i policisë së Vlorës Jaeld Çela, ish-shefi i postës Kufitare Dhërmi, Sokol Bode dhe ish-shefi i Krimeve të Rënda dhe Krimit

Kthjellimet mbizotërojnë kushtet e motit në të gjithë territorin deri në mesditë, kur vranësira të lehta shfaqen në zonat malore.

Burime konfidenciale thanë për Tpz.al se ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, i cili është nën hetim, udhëtoi për në Gjermani me një

   Gazetarja Klodiana Lala  në një lidhje direkte në studion e emisionit “Të pa Ekspozuarit” në “News 24” ka treguar më shumë detaje rret

   I ftuar në emisionin “Opinion” gazetari Basir Çollaku deklaroi se edhe ish-drejtori i policisë së qarkut Durrës Perlat Çullaj është në

   Debat i ashpër mes gazetarit Artur Zheji dhe kryeministrit Rama në 360 gradë, në Oranews lidhur me çështjen e kanabisit në Shqipëri.

   Ish-zv.ministrja e Brendshme, aktualisht deputete e PS-së, Elona Gjebrea, pritet të merret në pyetje nga Prokuroria e Krimeve të Rënda

   Me kërkesë të Prokurorisë, Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur nën sekuestro preventive pasurinë e Kelmend Balilit dhe familjarëve

   Ngjarja e rëndë e 19 nëntorit, ku çifti i të moshuarve Maliq dhe Shahe Elezi përkatësisht 77 dhe 69 vjeç u dhunuan nga 3 grabitës në b