Gjykata liron gazetaren, ja masat ndaj të arrestuarve të tjerë të akuzuar për korrupsion

16/06/2019 - 15:28

Gjykata e Elbasanit ka vendosur të lirojë nga qelitë e paraburgimit anëtaren e Autoritetit të Mediave Audiovizive, Suela Musta.

Për 40-vjeçaren me profesion gazetare, u dha masa "arrest shtëpi"pasi akuzohet për korrupsion në lidhje me një transmetues kabllor në Elbasan.

Musta u shoqërua në të gdhirë të së premtes nga forcat speciale në banesën e saj në kryeqytet, tanimë do të gjykohet në arrest shtëpiak.

Masat për personat e tjerë të arrestuar:

Endri Çopja, 30 vjeç, lindur dhe banues në Elbasan
Bledar Karaj, arrest me burg , lindur dhe banues në Elbasan
Adem Boriçi, 61 vjeç, arrest shtepie lindur e banues në Elbasan
Andrea Nathanaili, 67 vjeç, arrest me burg ,lindur Sarandë dhe banues në Tiranë
Suela Musta, 40 vjeç, arrest shtepie, lindur dhe banues në Tiranë
Izmir Hajdari, 51 vjeç, arrest me burg lindur dhe banues në Tiranë
Artan Drazhi, 34 vjeç, arrest me burg lindur dhe banues në Elbasan
Ervin Tahiri, 40 vjeç, arrest me burg lindur dhe banues në Tropojë.

Operacioni “Krasta” u finalizua pas disa viteve hetime dhe përgjimesh nga të cilat u mundësua dokumentimi edhe i tri ngjarje kriminale të ndodhura vite më parë në Elbasan ku implikohen edhe pjesëtarë nga fisi Çapja për hakmarrjet me familjen Mema dhe gjithashtu u zbulua dhe goditet edhe një rast korrupsioni i kryer nga punonjës shtetërorë të Autoritetit të Mediave Audiovizive, duke vënë në pranga 7 persona, mes të cilëve dy gazetarë duke sjellë arrestimin e tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pak ditë pas dasmës që familjen e të afërmit i mblodhi për gëzim, shtëpia e familjes Hajdari u mbush sërish, por këtë herë, për ta përcje

Prokuroria e Durrësit ka reaguar pas arrestimeve të kryera gjatë ditës së sotme lidhur me tërmetin e 26 nëntorit. Sipas prokurorisë nga v

Spiros Pavlidis, ish-pedagog dhe drejtor katedre i fakultetit te Gjeologjisë, Neotektonikës dhe Paleontologjisë në Universitetin Aristote

"Në tërmetin e 26 nëntorit 2019 ndër viktimat ishte edhe Kryekomisar Bajram Hajdarmataj, i cili ndodhej në krye të detyrës në Kavales

Bashkimi Evropian do të ndihmojë autoritetet shqiptare të vlerësojnë ndërtesat e dëmtuara pas tërmetit ndërsa ka shpallur edhe konferencë

Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton se të gjitha akset rrugore kombëtare janë të kalueshme, ndërsa apelon drejtuesit e mjeteve të vogla të

Konferencë e përbashkët për shtyp mes Policisë dhe Prokurorisë nga Drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës Lorenc Shehu, Prokuro

Drejtuesi qendror i Zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi u shpreh sot në një deklaratë

“Në orën 11:30 në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, drejtori i Drejtorisë Vendore Durrës Lorenc Shehu do të ketë konferencë për