Godina u shkatërrua nga tërmeti, ja çfarë do ndodhë me nxënësit e shkollës 9-vjeçare në Durrës

08/12/2019 - 21:25

Edhe nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Neim Babameto” në Durrës, e cila është shkatërruarr plotësisht nga tërmeti i 26 nëntorit do të rifillojnë nesër mësimin.

Ata do të zhvillojnë mësim turn i dytë në godinën e gjimnazit të mesëm të përgjithshëm “Leonik Tomeo”.

Lajmin e ka bërë të ditur drejtori i shkollës së mesme, Tomor Agalliu përmes një postimi në Facebook.

"Neser me 9 dhjetor fillon procesi mesimor ne gjimnazin "Leonik Tomeo".Tre grupe specialistesh e vleresojne te sigurt dhe pa probleme.Ne kete godine do zhvilloje mesim turni i dyte shkolla "Naim Babameto". Njoftoj mesuesit, nxenesit dhe prinderit se mesimi fillon ne oren 8:00. Ju uroj te gjitheve nate te qete!", shkruan Tomori.

Shkolla 9-vjeçare “Neim Babameto” në të cilën mësojnë rreth 900 nxënës, do të shembet pasi grupet e ekspertëve e kanë klasifikuar si objekt me rrezikshmëri për jetën e nxënësve apo stafit pedagogjik.

Pak ditë më parë godina e dëmtuar rëndë u inpektua edhe nga kryeministri Edi Rama dhe komisioneri i ri europian për Menazhimin e Krizave, Janez Lenarčič.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Janë sekuestruar paraprakisht rreth 300 mijë metra katrorë tokë dhe hotele e makina me vlerë 5 milionë euro, nga pronat e grupit që u bë

Ndërsa ish-kryebashkiaku i Vorës Agim Kajmaku është në kërkim për tre akuza, gruaja e tij pronare e vetme e kompanisë “Kajmaku” shpk, Mer

Një grup ekspertësh italianë kanë mbërritur në Shqipëri për të ndihmuar për hetimet që po zhvillohen për dëmet e shkaktuara nga tërmeti i

Shqipëria dëboi në mesin e javës së kaluar (15.01.2020) dy diplomatë iranianë, të identifikuar nga autoritetet si Mohammad Ali Arz Peiman

Anëtari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Besnik Cani ditën e sotme do të dalë sot para Komisioni të Pavarur të Apelimit.

Dita e sotme do të nisë me kthjellime dhe vranësira të lehta.

Një mjegull e dendur ka pushtuar Tiranën mbrëmjen e sotme. Siç duket edhe nga fotot, mjegulla bën që shikueshmëria të jetë e ulët.

Një alpiniste ka rrëshkitur në Malin e Tomorrit mesditën e sotme. Ngjarja mësohet se ka ndodhur në afërsi tē Çesmës së Tarikos.